MEDAL KEN DLA DYR. TERESY SORDYL

Teresa Sordyl - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie 14 października 2003 r. została oznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest to zaszczytna odznaka resortowa nadawana przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania.

Medal ten wręczył p. Teresie Sordyl opolski kurator - Franciszek Minor.

Wręczenie Medalu KEN p. Teresie Sordyl

Dyr. Teresa Sordyl z opolskim kuratorem Franciszkiem Minorem

"Medal Komisji Edukacji Narodowej"

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest odznaczeniem resortowym wprowadzonym ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 roku o prawach i obowiązkach nauczycieli /Dz.U. Nr 12 z dnia 8 maja 1956 roku, poz. 63/. Ustanowienie "Medalu Komisji Edukacji Narodowej" podyktowane było potrzebą uhonorowania nauczycieli i pedagogów oraz osób współpracujących ze szkołami, a także działających na rzecz oświaty i wychowania.

Nazwa Medalu pochodzi od nazwy powołanej przez Sejm w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Działalność Komisji Edukacji Narodowej miała przełomowe znaczenie w historii polskiego szkolnictwa. Opracowano wówczas nowe programy nauczania, zorganizowano na nowo szkoły średnie i zreformowano szkoły wyższe.

"Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadawany jest od początku osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności za działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych programów, podręczników i pomocy naukowych. Nadawał go Minister Oświaty na wniosek właściwego ministra lub kierownika urzędu centralnego.

Szczegółowe zasady nadawania Medalu KEN określało Zarządzenie Nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 1967 roku w sprawie określenia zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru, trybu wręczania oraz sposobu noszenia /Monitor Polski Nr 54/. W zarządzeniu tym mówi się, że "Medal Komisji Edukacji Narodowej" jest zaszczytną odznaką za zasługi dla oświaty i wychowania i nadawany będzie za wyróżniającą się działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych, a w szczególności autorom wybitnych prac pedagogicznych ważnych dla praktyki szkolnej i zagadnień dydaktyczno-wychowawczych oraz autorom i wydawcom wyróżniających się podręczników i pomocy naukowych, osobom, które wykazały się twórczym udziałem w pracach programowych, inicjatorom i organizatorom nowych metod nauczania i oddziaływania wychowawczego na młodzież i dorosłych. Także działaczom społecznym, których działalność przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania, nauczycielom za długoletnią wzorową działalność dydaktyczno-wychowawczą, wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego oraz bibliotekarzom zasłużonym w upowszechnianiu czytelnictwa wśród młodzieży, autorom utworów literackich, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież, działaczom społecznym i innym osobom, których działalność wydatnie przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania.

Pierwsze Medale KEN nadał w Dniu Nauczyciela w 1967 r. Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, który powołał też pierwszą komisję do spraw opiniowania wniosków o nadanie "Medalu Komisji Edukacji Narodowej".

Od 1967 do 14 października 2002 nadano 83 699 Medali KEN.

Medal KEN jest bardzo cenionym odznaczeniem resortowym i zawsze starano się, aby utrzymać jego wysoką rangę. W bieżącym roku Pani Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Krystyna Łybacka nadała 4150 Medali KEN nauczycielom akademickim, nauczycielom oraz innym osobom, których działalność przyczyniła się do rozwoju oświaty i wychowania.