Międzynarodowy
 w bibliotece szkolnej

MM910001151[1]

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 25 listopada w bibliotece szkolnej był obchodzony  Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, pluszowego przyjaciela dzieci.

Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka biblioteczna, którą zrobiono już tydzień wcześniej i  z której uczniowie dowiedzieli się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto. Ogłoszono także konkurs na wykonanie misia. Można go było zrobić z różnych materiałów, np. z włóczki, masy solnej, pudełek, waty, ścinków materiałów, plasteliny, skarpety.

Schowek00

Z okazji tego święta do biblioteki zaproszono uczniów klas zerowych.

Na jeden  dzień biblioteka zamieniła się w Misiolandię, pełną pluszowych misiów. Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki dotyczące misiów bajkowych jak i misiów prawdziwych.

W tym dniu dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami. Już w drzwiach  witał ich ogromny pluszowy miś,  któremu  podawały  rękę. Dzieci poznały  historię powstania pluszowego misia a potem opowiadały o swoich misiach.

Schowek01 Schowek02

Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś”, po czym odbyła się pogadanka na temat przyjaźni. Później dzieci odgadywały zagadki o znanych misiach . Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w rytm piosenki „Jadą, jadą misie” oraz zabawa polegająca na rysowaniu misia z zakrytymi oczami. Zabawie nie było końca. Następnie  dzieci obejrzały jedną bajkę z kasety „Miś Uszatek”

Schowek04 Schowek05

Schowek06

Bardzo przyjemne było także podsumowanie konkursu na wykonanie misia. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę – książkę oraz "małe co nieco", czyli misiowe żelki.

Schowek07

Schowek08

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali kolorowankę z misiem, którą  mieli pokolorować już w klasie.

Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.