Obchody Międznarodowego
Święta Bibliotek Szkolnych

Po raz kolejny w październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Głównym celem Święta było zwrócenie uwagi uczniów, nauczycieli i rodziców na działalność biblioteki szkolnej oraz zaznaczenie obecności biblioteki na forum szkoły.

W tym roku Międzynarodowy Miesiąc  Bibliotek Szkolnych obchodzony był pod hasłem :

"Biblioteki szkolne - bramy do życia".

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę o tym święcie, dekorację biblioteki oraz wiele imprez .

Aby zaktywizować uczniów i uczynić bibliotekę bardziej widoczną zorganizowano konkursy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów  klas I – VI. Wszystkie informacje o konkursach były podawane na gazetce obok biblioteki  oraz za pomocą radiowęzła, zawsze dzień wcześniej.

W związku z trwającym Rokiem Juliana Tuwima większość imprez poświęcona była właśnie jego twórczości.

I tak w  klasach  I-VI  zorganizowano konkurs „Rozwiąż rebus”, którego hasłem był tytuł wiersza J. Tuwima.

Następny konkurs dla klas I-III to uzupełnianka pt. „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?” Uczniowie klas IV-VI mieli natomiast wykreślankę  pt.„Powtórka z Tuwima”. Ostatnim konkursem był konkurs plastyczny: dla klas młodszych był to konkurs pod hasłem : „Ulubiona postać z  wiersza Juliana Tuwima” gdzie zdecydowanym zwycięzcą wśród postaci okazała się „Zosia Samosia”, a uczniowie klas starszych mieli wykonać zakładkę do książki.

Spośród uczestników wszystkich konkursów - zwycięzcy zawsze byli nagradzani.

Imprezą, która również cieszyła się ogromnym zainteresowaniem była akcja głośnego czytania w klasach młodszych. Uczennice należące do Koła Miłośników Biblioteki wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem czytały i przedstawiały ulubione  wiersze J. Tuwima. Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania, a później kolorowały obrazki dotyczące wysłuchanych wierszy.

Ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy już od września pytali o możliwość wypożyczeń, w ostatnim tygodniu października zostali oni pasowani na czytelników. Biblioteka szkolna powiększyła się o ponad setkę nowych czytelników.

Przez cały październik na tablicy obok biblioteki szkolnej wisiał duży arkusz czystego papieru z napisem: „Fajną książkę przeczytałam (em)”. Zadaniem uczniów było wpisać tytuł książki, którą ich zdaniem warto przeczytać. Plakat bardzo szybko zapełnił się propozycjami.

Nie zabrakło także oferty kiermaszowej „Książki dla Ciebie” zaprzyjaźnionych księgarń (Egmont, Tuliszków). Każdy czytelnik mógł  wybrać i kupić ciekawą lekturę.

Na zakończenie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka szkolna ogłosiła akcję „Podaruj książkę bibliotece”, najlepiej książkę  już przeczytaną,  którą  teraz mógłby  przeczytać ktoś inny. Dzięki akcji  biblioteka wzbogaciła się o 35 książek. Darczyńcami byli uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych spotkały się z miłym odzewem ze strony społeczności szkolnej i jednocześnie dały bibliotece szkolnej możliwość zaistnienia w szkole, ukazania dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom, że biblioteka jest miejscem różnych działań.