eatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nową pomoc dydaktyczną – teatrzyk kamishibai.

Słowo to pochodzi z języka japońskiego i oznacza : kami –  papier,  shibai – sztuka. Dlatego teatrzyk ten nazywany jest teatrem ilustracji  lub teatrem obrazkowym.

Jest to technika opowiadania, czytania bajek wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą  skrzynkę przypominającą scenę teatralną.

Przez cały grudzień w bibliotece szkolnej zamiast tradycyjnego czytania dzieci uczestniczyły w niecodziennych zajęciach wykorzystujących teatrzyk kamishibai. Temat spotkań brzmiał: „Moje życzenia do spełnienia”. Dzieci wysłuchały i obejrzały bajkę pt: "O rybaku i złotej rybce", która miała na celu wprowadzenie ich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas O-III. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Okazała się ona również świetną formą zabawy, z zaciekawieniem słuchały i śledziły towarzyszące bajce ilustracje oraz aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

Oprócz tego, uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na wykonanie złotej rybki dowolną techniką i w dowolnym formacie. Do biblioteki „spłynęły” 24 prace. Można je obejrzeć na wystawie urządzonej na korytarzu przed biblioteką.

N-l bibliotekarz Joanna Bernat oraz Koło Przyjaciół Biblioteki