Spotkanie prewencyjne z Inspektorem ds. Nieletnich

11.05. 2017

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do "paczki"? stanowiło motyw przewodni spotkania w ramach programu „Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń”. Została na nie zaproszona została Inspektor do Spraw Nieletnich Powiatowej Komendy Policji w Nysie – Kamila Trubiłowicz. Inspektor przygotowała interaktywną (z czynnym udziałem uczniów) prelekcję na powyższy temat. Zdefiniowała czym są nieformalne grupy: kiboli, blokersów, chuliganów, dresiarzy oraz ukazała szereg zdjęć, które pokazały specyfikę stroju, atrybuty oraz sposoby zachowania przedstawicieli danych grup – to, co pozwala wyróżnić się im z otoczenia, identyfikować się nawzajem. Przedstawiła także niebezpieczeństwa związane z przynależnością do poszczególnych grup i odpowiedzialność prawną za działania przeciwko zdrowiu i mieniu.

Zwróciła uwagę na trudności związane z "wyjściem" z danej grupy, wtedy, gdy postanowimy zmienić swoje życie. Spotkania zakończyła dyskusja, w której uczniowie pytali o sytuację grup nieformalnych, o ich funkcjonowanie i problemy z tego wynikające w naszej gminie. Pani Inspektor podała wiele przykładów kolizji z prawem młodych ludzi, które bardzo negatywnie zaważyły na ich życiu. Uczniowie mieli także możliwość indywidualnych rozmów po spotkaniu z panią inspektor, z których kilkoro chętnie skorzystało (może właśnie oni w przyszłości również zostaną funkcjonariuszami policji?).

Kibole, blokersi - część wykładowa oraz indywidualne rozmowy z panią inspektor

Elementy prezentacji