POMAGAMY JEŻOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Na miesiąc przed Dniem Jeża (obchodzonym 10 listopada) w Szkole Podstawowej nr 1 w Nysie rozpoczął się projekt pod nazwą „Pomagamy jeżom przetrwać zimę".
Inicjatorką i pomysłodawczynią projektu była p. Ewa Kardela-Dyrka ze wsparciem szkolnej grupy „Ekobadacze” i przy współpracy z paniami: Joanną Gruszką oraz Jolantą Gruszką.
W odpowiedzi na niedostrzegane przez wielu problemy, w trudnym dla kolczastych przyjaciół człowieka jesienno-zimowym czasie, gdy przygotowują się one do hibernacji zrodził się pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym. W ramach projektu ogłoszony został rodzinny konkurs pod hasłem "Zrób domek dla jeża". Adresatami byli uczniowie klas I-VIII, a jego ogłoszenie poprzedzone zostało upowszechnieniem wśród społeczności szkolnej wiadomości na temat codziennej egzystencji jeży w naturalnym środowisku.

Założeniami inicjatywy były: popularyzacja wśród uczniów świadomości proekologicznej i pobudzenie empatii, integracja rodzinna w trakcie budowy schronień dla jeży, poszerzenie wiedzy przyrodniczej, współpraca ze środowiskiem lokalnym.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, już kolejnego dnia po podaniu informacji o jego organizacji do nauczycieli dostarczono pierwsze prace. Przy konstruowaniu pracowały całe rodziny. Zaangażowani byli dziadkowie, rodzice, ciocie oraz rodzeństwo – śmiało więc można stwierdzić, że wyzwanie pomocy jeżom to projekt międzypokoleniowy. Zadbano nawet w sposób wyjątkowy o komfort termiczny małych ssaków – domki posiadają w większości specjalne ocieplenie wewnątrz i na zewnątrz. Ostatni etap stanowi ich zasiedlenie. Domki rozstawione zostały w miejscach żerowisk jeżowych i oczekują na pierwszych lokatorów.

Ogromne podziękowania wszystkim zaangażowanym w budowę domków uczniom oraz członkom ich rodzin- każdemu kto przyczynił się do powstania "Słonecznych domków dla jeży"

Więcej zdjęć: