2018 - ROKIEM NIEPODLEGŁEJ

Pomoc dydaktyczna - mapa II Rzeczpospolitej

W bieżącym roku szkolnym uczciliśmy stulecie niepodległości następującymi działaniami:
- wzięliśmy udział w konkursie na projekt pomnika J.Piłsudskiego - /1.miejsce ucz E.Pałach w swojej kategorii wiekowej/
- braliśmy udział w etapie szkolnym i wojewódzkim konkursu "Dzieje oręża i żołnierza polskiego-lata 1870-1922"
- braliśmy udział w Ogólnopolskim Projekcie - "Nieznani bohaterowie-nieznane miejsca". Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali dwa projekty: "Śląskie powstania do zagrania " - grę planszową i grę miejską /na bazie zasobów Nysy/ oraz audycję radiową "Pułkownik Leopold Kula-Lis - najmłodszy pułkownik legionowy".

- bierzemy aktualnie udział w projekcie zakończonym uzyskaniem certyfikatu - "Szkoła Młodych Patriotów" - jesteśmy w fazie e-learningu.
- Z okazji 11.listopada -wzięliśmy udział w gminnych uroczystościach obchodów Święta, przygotowaliśmy apel "Pociąg do wolności", audycję radiową informacyjną dla uczniów oraz wystawę edukacyjną.
- przeprowadziliśmy również szkolny konkurs - "Drogi do wolności".
- braliśmy udział w inscenizacji historycznej "Dzieje -Mazurka Dąbrowskiego"

- uczniowie z koła historycznego brali udział w sesji naukowej  PWSZ - pn "Stulecie odzyskania wolności".
- braliśmy udział w uroczystościach gminnych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3.maja.
- zorganizowaliśmy wystawę pt "Miejsca Pamięci Narodowej" /szkolną/.

Wizerunek Józefa Piłsudskiego w sali historycznej

Oprócz tych działań stricte tematycznych prowadziliśmy działania wzmacniające postawy patriotyczne uczniów:
- braliśmy udział w projekcie "Krokus" - poświęconemu pamięci holocaustu dzieci żydowskich
- uczestniczyliśmy z kołem historycznym w spotkaniu z byłym więźniem KL Auschwitz - p.Grzegorzem Tomaszewskim.
- wykonaliśmy gazetki o treści patriotycznej
- uczniowie klas siódmych brali udział w lekcji historycznej w Łambinowicach /Cmentarz Narodów/
- uczniowie wykonali albumy w ramach projektu - "Poczet władców polskich" oraz własne projekty okładek podręczników o historii
- uczniowie klas 6-7 uczestniczyli w spotkaniu z byłym żołnierzem misji pokojowej w Iraku-którego rolą było podkreślenie wagi pokoju na świecie
- uczniowie klas 3-7-wysyłali gołąbki pokoju z życzeniami dla świata
- uczniowie klas 6-7 brali udział w wycieczkach edukacyjnych do Krakowa i Gniezna-Biskupina.

Jedna z historycznych gazetek na I piętrze

Działania patriotyczne podejmowane są poza historykami także przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – przejawiają się poza tematycznymi zajęciami dotyczącymi patriotyzmu także przystrajaniem okien sal flagami, wykonywaniem biało-czerwonych kotylionów i flag przez najmłodszych uczniów naszej Szkoły czy szkolnym konkursem pieśni patriotycznej oraz późniejszymi występami najlepszych w Nyskim Domu Kultury. Największy w tym roku szkolnym sukces stanowiło zwycięstwo Uczennicy klasy 1a w gminnym konkursie plastycznym pn. „Pamięć”, w którym praca została wybrana spośród ponad 70 innych.

Patriotyczne projekty naszych uczniów