II. SZKOLNE DNI DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO

Po raz drugi uczestniczyliśmy w obchodach Dni Dziedzictwa Europejskiego. W tym roku zaplanowałyśmy - jako historyczki dwie wycieczki korespondujące tematycznie z hasłem Dni Dziedzictwa: "Ginące zawody".

Braliśmy zatem udział w wycieczce do Bierkowic do Muzeum Wsi Opolskiej. Tam udaliśmy się na lekcję muzealną "Jak drzewiej na Śląsku budowano". Zapoznaliśmy się z ginącym zawodem stolarza i specyficznym sposobem budowania "bez jednego gwoździa".

W terenie zobaczyliśmy w praktyce to, co ukazano nam wcześniej w prezentacji multimedialnej: stare, drewniane domy kryte strzechą pełne dawnych sprzętów, kuźnię i starą szkołę, w której pisano na małych woskowanych tabliczkach. Zasiedliśmy też w dawnych ławkach, w których ponad sto lat temu siedzieli nasi rówieśnicy.

14. września 2010 r. pojechaliśmy do piekarni pana Pawła Szotka do Domaszkowic, bo piekarz - to taki piękny, chociaż ciężki zawód. To przecież oni - piekarze - dbają o to, by nam nie brakowało "chleba powszedniego".

Obserwowaliśmy wypiekanie chleba - jego "narodziny" od zakwasu do pięknego, pachnącego bochenka.

W imieniu wszystkich uczniów podziękowaliśmy p. Szotkowi za gościnne przyjęcie.