PROJEKT Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA - „BAWIMY SIĘ W WYBORY”

2.03.2018


  Arystoteles twierdził „Początki demokracji wyrosły na wierze, że jeśli ludzie w pewnym sensie są równi, to są równi we wszystkim”. W ramach tematów treścią dotyczących funkcjonowania demokratycznej władzy wykonawczej i ustawodawczej w dniach 27.02 oraz 2.03 uczniowie z klas szóstych realizowali szkolny projekt o nazwie „Bawimy się w wybory”.

  Po lekcji w trakcie której szóstoklasiści zostali zapoznani w zakresie teoretycznym z zasadą trójpodziału władzy oraz sposobem wyboru poszczególnych organów wchodzących w jej skład,  miała miejsce część praktyczna. Polegała ona na przygotowaniu w każdej z klas przez dwie grupy,  programu wyborczego, plakatu oraz ulotek promujących wykreowanego kandydata i jego kontrkandydata.  Zadaniem trzeciej grupy było zaaranżowanie lokalu wyborczego, urny, kart do głosowania i listy uprawnionych do oddania głosu.

   W sali 103 trwała intensywna kampania oraz dyskusje na temat prezentowanych programów. Pojawiała się nawet tzw. „kiełbasa wyborcza” w postaci rozprowadzanych przez jednego z kandydatów lizaków i ciastek. Wykorzystano kotyliony i balony. Do walki stanęli m.in.: Tomasz Problem, Mały Książę, Łukasz Gąsiorek, Janek Nowak czy Janusz Kowalski.

  Po ogłoszeniu ciszy wyborczej i wystąpieniach przewodniczących Komisji Wyborczej odbywało się głosowanie. Karty wydawano po złożeniu podpisu na liście uprawnionych do oddania głosu, wrzucano następnie do wykonanej przez uczniów urny. Nad prawidłowym przebiegiem poza Komisją Wyborczą czuwał ochroniarz i mąż zaufania. W końcowym etapie wyjmowano głosy z urny i przeliczano je, publicznie ogłaszając frekwencję wraz z wynikami.

   Projekt miał na celu integrację uczniów poprzez naukę współdziałania w zespołach oraz poznanie w sposób praktyczny procedur wyborczych obowiązujących w Polsce.

 

Anna Palczewska