Forty i Legia bez tajemnic

Dwie klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyły w programie „Forty i Legia bez tajemnic” Z propozycją jego realizacji wystąpił do szkół przewodniczący Sekcji Przyjaciół Fortyfikacji p. Krzysztof Herman. Uczniowie najpierw uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które odbywały się w Bastionie św. Jadwigi, a dotyczyły historii budownictwa militarnego w Nysie oraz Legii polsko-włoskiej.

7. i 9. czerwca te same klasy brały udział w edukacyjnych wycieczkach po fortach. Kolejne etapy wędrówki pokonywane były pociągiem turystycznym. Zwiedziliśmy: Fort Wodny, oglądnęliśmy fragmenty fortyfikacji w parku miejskim, zatrzymaliśmy się w Altanie Eichendorfa i Reducie Króliczej.

Wielką atrakcją było zwiedzanie Fortu „Prusy” i Fortu II, gdzie dodatkowo na dzieci czekał ciepły posiłek. Wycieczkę zakończyła przymusowa musztra.

Trudno oddać atmosferę tej wyprawy, trudno przecenić jej wartość edukacyjną, bo dzieci poznają swoje miasto od innej strony, poznają jego niepowtarzalność i niezwykłą aurę. Podsumowaniem całej wyprawy mogą być słowa jednej z uczennic: „Tak się czuję jakbym nie była w Nysie!”, bo warto czasem porzucić nasze codzienne, utarte ścieżki i spojrzeć z innej perspektywy na naszą „Małą Ojczyznę” – dotknąć jej historii i uczyć się szacunku do dokonań tych, którzy byli tu przed nami. Uświadamialiśmy sobie to choćby wspinając się na obwałowania przy ulicy Otmuchowskiej, które przecież zostały sztucznie usypane.

Dziękujemy za to, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie pilotowanym przez wspomnianego już p. Krzysztofa Hermana, a sfinansowanym przez Gminę Nysa.

Jolanta Gawlik-Kutowska