OBCHODZIMY 227. ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3.05.2018

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita (…).

Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju”

„Rocznica” Stanisław Aleksandrzak

W dawnej Rzeczpospolitej pomimo pierwszego rozbioru, którego następstwem było osłabienie państwa oraz utrata znacznej części ziem na rzecz Prus, Imperium Habsburgów i Imperium Rosyjskiego, patrioci doprowadzili do uchwalenia konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Był to pierwszy w Europie i drugi na świecie (po Stanach Zjednoczonych) tak ważny dokument.

W naszej Szkole, jak co roku, pamiętano o uczczeniu tej ważnej rocznicy. Na tablicy znajdującej się na I piętrze zaprezentowano gazetkę tematyczną, natomiast na drzwiach sal lekcyjnych przyklejone zostały flagi. Papierowe symbole narodowe ozdobiły też szyby okienne. W trakcie lekcji historii uczniowie mieli okazję usłyszeć „Mazurek 3 maja” Rajnolda Suchodolskiego.  Tegoroczną nowością był apel w formie audycji wygłoszonej poprzez szkolny radiowęzeł dnia 27.04. W jego treści przypomniano genezę Święta 3. maja, tło historyczne, jak również wyrecytowano fragmenty poezji patriotycznej. Zapowiedziano też konkurs dla miłośników historii z klas IV-VII pod nazwą „Co wiesz o Konstytucji 3 maja?” mający się odbyć (ze względu na długi majowy weekend) w terminie 8 maja.

Na uroczystościach gminnych trzeciego maja nie zabrakło i naszego pocztu sztandarowego.  Delegacja szkolna pod czujnym okiem p. Barbary Wijatyk uczestniczyła we Mszy św. w intencji Ojczyzny w nyskiej Bazylice, przemarszu ulicami miasta przed Pomnik „Patriotom Polskim”, gdzie to złożono symboliczne wiązanki kwiatowe, odśpiewano hymn i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Był to kolejny element edukacji patriotycznej w roku stulecia odzyskania niepodległości.

Anna Palczewska

Okazjonalna gazetka tematyczna

Papierowe flagi na szybach korytarza

Przyozdobiliśmy też drzwi sal lekcyjnych