Poznajemy miejsca pamięci narodowej – szkolna wystawa i nie tylko

10.04. 2017


  Rzymski historyk żyjący na przełomie I w. p.n.e. i I w. - Tytus Liwiusz stwierdził, że: „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”. Umotywowani tym cytatem oraz podpowiedziami nauczycielki historii, uczniowie klas szóstych wykonali różnorodne plakaty dotyczące miejsc pamięci narodowej – tych powszechnie znanych i tych obecnie zapomnianych.

  Przed ich wykonaniem nastolatkowie poznali w trakcie lekcji definicje miejsc pamięci narodowej, pojęcie dziedzictwa kulturowego a ich przykłady zobaczyli na posterze.

  Ponadto członkowie Koła Historycznego „Bieg historii” mieli okazję zagrać w grę - „Przenośne Centrum Interpretacji Dziedzictwa” (nowego szkolnego środka dydaktycznego), w ramach której poszerzyli i utrwalili wiadomości na temat polskiej kultury materialnej i niematerialnej oraz miejsc i sposobów kultywowania pamięci historycznej.

  Uczniowskie prace podziwiać można przez najbliższe tygodnie na holu I piętra. Ich namiastkę – uchwycono na zdjęciach poniżej. Zapraszamy na kolejne bliskie spotkanie z historią!

Anna Palczewska

Zapraszamy na wystawę ....

 

Maks i Kacper dzielnie pomagają instalować wystawę

Wawel, Grunwald, Westerplatte

   

Warszawa, Gdańsk, Nysa

Coś na temat miejsc związanych z II wojną światową

 

Plakat dot. Muzeum Powstania Warszawskiego