„(Nie)znane miejsca, (nie)znani bohaterowie” - uczestniczymy w ogólnopolskim historycznym projekcie edukacyjnym 

15.03.2018


  Kierowane myślą, że człowiek uczy się głównie poprzez działania praktyczne, nauczycielki historii zaprosiły grupę aktywnych uczniów z klas VI i VII do udziału w projekcie (będącym zarazem konkursem) pod nazwą: „Nieznani bohaterowie, nieznane wydarzenia – losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”. Spośród chętnych miłośników wiedzy o czasach minionych wytypowane zostały dwie drużyny, które okazały się najlepsze w zmaganiach z historią a ich prace reprezentują naszą Szkołę na etapie centralnym konkursu w Warszawie.

  Pierwszy z zespołów pod kierunkiem p. J. Gawlik-Kutowskiej podjął się stworzenia kilkunastominutowej audycji radiowej przedstawiającej postać Leopolda Kuli „Lisa”. Zaprezentowali w niej biogram postaci wpleciony w koleżeńską rozmowę o wzorach do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Ponadto w nagraniu znalazły się wyniki krótkiej sondy na temat rozumienia znaczenia patriotyzmu, fragment autorskiej poezji siódmoklasistki oraz wyśpiewana „Ballada o Kuli-Lisie”.

  Druga drużyna pod opieką p. A. Palczewskiej pracowała nad grą karcianą (o nazwie „Śląskie powstania do grania”) dotyczącą powstań śląskich z uwzględnieniem roli Nysy w tych wydarzeniach. Uczestnicy ułożyli pytania o rożnych poziomach trudności, opracowali zasady, wykonali projekt graficzny kart ich oznaczeń a nawet... zaprezentowali jak powinno wyglądać opakowanie gry. W kartach użyto autorskich zdjęć wykonanych podczas spaceru po skwerze Ignacego Jana Paderewskiego (terenie dawnego obozu jenieckiego) gdzie znajduje się głaz z pamiątkową tablicą będący Pomnikiem Bohaterów III Powstania Śląskiego, jak również fragmentów ulicy Powstańców Śląskich czy Bastionu św. Jadwigi - miejsca wystawy prezentującej losy powstańców. Uczniowie w trakcie działań analizowali także literaturę przedmiotową i zapoznali się z funkcjonowaniem Opolskiej Bazy Upamiętnień.

   Projekt stanowił wyzwanie ale równocześnie był edukacyjną wędrówką w przeszłość.

 

 Anna Palczewska

 

Bastion św. Jadwigi

 

Działania zespołów

 

Głaz na Placu I. Paderewskiego

 

Nyska ulica Powstańców Śląskich

 

Praca siódmoklasistów wre

 

Udoskonalanie kart

 

Łukasz czytający propozycje pytań