PAMIĘTAMY O NIEZŁOMNYCH WYKLĘTYCH

1.03.2018


 „Tyżeś to wybrał drogę, która mnie przywiodła
pod bezimienną ścianę, skąd mnie śmieciem zbiorą.
Tyżeś to wybrał chwilę, bym nie widząc godła
umiał krzyż Twój powtórzyć bez cienia oporu.
Tyżeś to wybrał ciszę - tę przed salwą ciszę -
bym mógł, jeśli bym zechciał, wielki głos Twój słyszeć”

Jerzy Kozarzewski, „Egzekucja”

    Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia wykazujących się heroiczną postawą i dla dobra Ojczyzny poświęcających życie. Jak corocznie nasza Szkoła wzięła udział w jego obchodach. Uczniom na lekcjach przypominano jak ważnym dniem jest 1 marca.

  Po południu delegacja uczniów z klas siódmych i szóstych z Panią Dyrektor, p. Magdą Stawik i pocztem sztandarowym uczestniczyła w  uroczystszym przemarszu rozpoczętym przed kamienicą przy ul. Dąbrowskiego gdzie w 1947 roku został pojmany przez Urząd Bezpieczeństwa Hieronim Dekutowski „Zapora” (jeden z twórców partyzanckich oddziałów AK). Ulicami miasta udano się przed Pomnik „Patriotom Polskim” na Plac Kopernika. Odbył się tam krótki apel, odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” i złożenie zniczy oraz goździków w barwach narodowych.

  Wieczorem, nauczyciele historii p. Jolanta Gawlik-Kutowska i p. Anna Palczewska mieli okazję uczestniczyć w Nyskim Domu Kultury w panelu dyskusyjnym pod nazwą „Nyscy Żołnierze Wyklęci” (dotyczących Jerzego Kozarzewskiego, Hieronima Dekutowskiego, Bazylego Rogowskiego i Wacława Staszyńskiego) z udziałem wybitnych lokalnych historyków – panów: Andrzeja Koziara, Bolesława Bezega i Edwarda Hałajko. Następnie wzruszeń dostarczył spektakl przygotowany przez Nyskie Studio Piosenki, w trakcie którego poza urywakami ocalałych, więziennych grypsów pisanych przez „Niezłomnych” usłyszeć można było m.in. współczesne aranżacje „Łatwopalnych”, „Białego krzyża”, „Elegii o chłopcu polskim” czy „Bema pamięci żałobnego rapsodu”. Obchody zakończył spacer z mieszkańcami miasta „Śladami Nyskich Żołnierzy Wyklętych”.

Anna Palczewska