IV. Jedynkowy Koncert na rzecz Hospicjum im. Arnolda Janssena w Nysie


IV Jedynkowy Koncert na rzecz Hospicjum im. Arnolda Janssena w Nysie

Już po raz czwarty w tym roku nasza szkoła – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie – 28 maja 2013 roku zorganizowała koncert w NDK na rzecz hospicjum w Nysie.

Koncert co roku kończy cykl pracy wolontaryjnej prowadzonej w ramach szkolnych kół wolontariusza. Współpraca z hospicjum jest jednym z najważniejszych kierunków działań wychowawczych. Szkolnym wolontariatem opiekuje się od kilku lat – p. Beata trzaska i p. Sabina Radomańska.

W tym roku hasło Święta Żonkila, a tym samym naszego koncertu brzmiało: „ Nadzieja na ocalenie także swojego serca”. Ta nadzieja daje otwartość na potrzebny innych ludzi. Ksiądz Wacław Leśnikowski – prezes Stowarzyszenia „Auxilium”, twierdzi, że najważniejsza i najbardziej wspierająca dla wszystkich pracowników hospicjum jest świadomość, że ktoś  jest z nimi myślą i wspiera ich w codziennej trudnej służbie.

Nasz koncert rozpoczął się od wystąpienia p. dyrektor Bożeny Węglarz, która podsumowała ponad cztery lata współpracy między szkołą a hospicjum, po czym ksiądz      W. Leśnikowski wyraził swoje słowa podziękowania dla wszystkich związanych z ideą wolontariatu.

Potem na scenie pojawili się uczniowie z Klubu Miłośników Dobrej Piosenki i zaśpiewali pieśni harcerskie, turystyczne, a na koniec piękną pieśń „Sarajewo” autorstwa czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Dzieci zostały przygotowane przez państwa Katarzynę i Jacka Ryszewskich, a ich występ został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

Po krótkiej przerwie wystąpili dorośli – folkowy zespół „Chudoba”, w którym również występują państwo Ryszewscy oraz ich przyjaciele. Zespół obchodzi właśnie dwudziestolecie swojego istnienia  i zdążył przez ten czas koncertować w wielu krajach  .

Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską ,,Chudoba” koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1. Widzowie usłyszeli: pieśni Romów węgierskich i rumuńskich, pieśni ukraińskie, śląskie oraz ze wschodu Polski – wszystkie świetnie zaaranżowane i pięknie zaśpiewane.

 „Chudobę” zna środowisko muzyki folkowej na całym świecie. Obok państwa Ryszewskich w zespole występują: Sylwia Światłocha – Karwot (wokal), Małgorzata Otrocka (wokal skrzypce), Robert Ruszczak (wokal, akordeon, flety), Mirosław Mały (kontrabas, wokal), Bartek Malinowski (kahon, dzban ceramiczny, darbuka).

Widzowie usłyszeli: pieśni Romów węgierskich i rumuńskich, pieśni ukraińskie, śląskie oraz ze wschodu Polski – wszystkie świetnie zaaranżowane i pięknie zaśpiewane.

Koncert zakończył się bisami (z udziałem śpiewającej z zespołem p. dyrektor Bożeny Węglarz) i pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń, których musi wystarczyć na kolejny rok.