BETLEJEMSKIE ¦WIAT£O POKOJU W NASZEJ SZKOLE!

20 grudnia 2012r.  dru¿yna harcerska dzia³aj±ca przy naszej szkole z druhem dru¿ynowym Sebastianem Zatylnym przekaza³a naszym uczniom i nauczycielom oraz pracownikom szko³y Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju.

Harcerze opowiedzieli nam o historii i idei niesienia ¦wiat³a i o tym jak ten wyj±tkowy p³omieñ dociera do wszystkich, którzy na niego czekaj±.

W tym roku s³u¿ba  Harcerzy przebiega pod has³em: „Odwa¿ siê byæ dobrym”.

Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako czê¶æ wielkich bo¿onarodzeniowych dzia³añ charytatywnych na rzecz dzieci niepe³nosprawnych oraz osób potrzebuj±cych. Akcja nosi³a nazwê „¦wiat³o w ciemno¶ci” i by³a propagowana przez Austriackie Radio i Telewizjê (ORF).

Rok pó¼niej patronat nad akcj± objêli skauci austriaccy. Roznosili oni ogieñ z Betlejem do ró¿nych instytucji – szpitali, sierociñców, urzêdów, aby w czasie Bo¿ego Narodzenia sta³ siê on ¿ywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i mi³o¶ci

Ka¿dego roku dziewczynka lub ch³opiec, wybrani przez ORF w¶ród grona dzieci dzia³aj±cych charytatywnie, odbieraj± ¦wiat³o z Groty Narodzenia Pañskiego w Betlejem. Sam moment odpalania ¦wiat³a jest wyj±tkowy. Miasto Betlejem le¿y na terytorium Autonomii Palestyñskiej uwik³anej w konflikty polityczne z Izraelem, jednak¿e na czas odpalenia Betlejemskiego ¦wiat³a Pokoju zawieszane s± dzia³ania militarne. W zmieniaj±cych siê warunkach politycznych, nigdy nie zdarzy³o siê by ¦wiat³o nie wyruszy³o z Betlejem w swoj± drogê. Je¶li ze wzglêdu na skomplikowan± sytuacjê w relacjach izraelsko-palestyñskich zdarza³o siê, ¿e nikt z Austrii nie móg³ odebraæ ¦wiat³a wtedy dzieci izraelskie i palestyñskie przewozi³y Ogieñ do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze ¦wiat³a znak pokoju, po¶wiadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania miêdzy narodami.

Do Wiednia ¦wiat³o przybywa za po¶rednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na oko³o tydzieñ przed ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce wielowyznaniowa uroczysto¶æ, podczas której P³omieñ jest przekazywany mieszkañcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Zwi±zek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie ¦wiat³a odbywa siê naprzemiennie raz na S³owacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Czêstochowy, sk±d rozprzestrzenia siê po ca³ej Polsce, aby za pomoc± r±k harcerek i harcerzy dotrzeæ do wszystkich, którym bliskie jest przes³anie Betlejemskiego ¦wiata³a Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazuj± ¦wiat³o dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Bia³orusi, na zachód do Niemiec, a tak¿e na pó³noc do Danii.

Kto otrzyma ¦wiate³ko?
Powêdruje ono do wielu parafii, szkó³, instytucji, w³adz samorz±dowych, rektorów wy¿szych uczelni. Dotrze tak¿e do wszystkich tych, którzy chc± je mieæ w domu, na wigilijnym stole, nios±c pokój i wzajemne zrozumienie.

Serdecznie dziêkujemy harcerzom za ten niesamowity dar.

Ka¿dy, kto zechce zapaliæ swoj± ¶wieczkê, aby ponie¶æ Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju do swoich domów , zapraszamy do sekretariatu szko³y.