JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

Już wszystkie światła pogasły

I w lesie śpią zwierzęta

Już wszystkie głosy ucichły-

To noc- zaczęły się święta.

Ciemność dokoła, zima się sroży,

W szopie się rodzi Dzieciątko Boże

Wśród najuboższych, wśród najbiedniejszych,

Rodzi się Światło, nic Go nie zmniejszy.

Jasełka w NDK - 19 grudnia 2012 r. oraz 04 stycznia 2013 r.

Aż trudno uwierzyć, że to już 10 jasełka przygotowane przez tą samą ekipę… Kilkunastoletnią tradycję wystawiania przedstawień bożonarodzeniowych w Szkole Podstawowej nr 1 podtrzymuje wspólnie grupa nauczycieli ze swoimi podopiecznymi. I chociaż uczniowie się zmieniają, sprawcy zamieszania pozostają ci sami- Beata Trzaska i Ewa Witkowska- prowadzące wspólnie koło teatralne, Anna Lis oraz Katarzyna i Jacek Ryszewscy, troszczący się o oprawę muzyczną, magiczny wystrój wyczarowują Adrianna Skowron- Paczwa i Małgorzata Szlempo, natomiast nad całością od strony technicznej czuwa Rafał Kret.

Początki były skromne- szkolny hol, niewielka grupa aktorów, chór i gitara. Z czasem historia znana na całym świecie nabrała w wykonaniu „Jedynki” rozmachu, przesiąkła humorem,  nie raz została potraktowana z przymrużeniem oka. Nie obyło się też bez odniesień do współczesności: były komórki, krótkofalówki, policjanci na hulajnogach, pastuszkowie- ochroniarze, Herod śpiewający do żony w rytmie disco-polo czy wózek szykowany przez anioły dla Jezuska.

Po kilku latach przedstawień na terenie szkoły wyruszyliśmy „w świat”. Jasełka wystawiane były na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych, u księży werbistów dla Uniwersytetu III Wieku, w sali kina „Pokój”, a nawet w Zakładzie Karnym w Nysie. Od 2009 roku gościmy w Nyskim Domu Kultury.

W styczniu 2012 roku fantastycznie zadebiutowaliśmy na Przeglądzie Zespołów Kolędniczych HERODY w Lewinie Brzeskim, zdobywając III miejsce w województwie.

Sukcesy wielokrotnie odnieśli śpiewający: Klub Dobrej Piosenki prowadzony przez Katarzynę  i Jacka Ryszewskich wyśpiewuje od lat czołowe miejsca i wyróżnienia w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, podobnie zespół ,,Fox” pod kierownictwem Anny Lis.

Prace nad tegorocznymi jasełkami rozpoczęły się już na początku listopada, jednakże scenariusz i aranżacje piosenek obmyślane były dużo wcześniej. Nie było to łatwe przedsięwzięcie- zaangażowanych zostało prawie 80 uczniów. Niezależnie na zajęciach pozalekcyjnych pod okiem opiekunów ćwiczyli aktorzy i zespoły wokalne. Do gitary dołączyły skrzypce, wiolonczela, akordeon, flet prosty i „przeszkadzajki”. Rezultaty tych starań można było podziwiać 19 grudnia w NDK.

Jasełka zdominowała odwieczna walka między niebem a piekłem o ludzkie dusze oraz wędrujący do Betlejem pasterze spod „samiućkich Tater”. Aniołowie prasowali niemowlęce ubranka, przygotowywali wózek i zabawki, Lucyfer z diabelską gromadą knuł przeciwko Bogu. Pasterze w góralskich strojach szykowali dary… Nie zabrakło trzech mędrców (wyjątkowych, bo w balowych sukniach), a także niezwykłego czwartego króla, którego rolę, na podstawie legendy, napisała samodzielnie Lilia Bartosz- uczennica klasy VI SP nr 1 w Nysie. Stajenkę odwiedziła grupka dzieci z życzeniami i prośbami. Całość przeplatana nastrojowymi pastorałkami stanowiła niezwykłe widowisko. Za serce złapała nauczycielska wersja kolędy „Oj, maluśki” w wykonaniu pań: Ireny Głasek, Anny Lis i Katarzyny Ryszewskiej przy akompaniamencie niezastąpionego Jacka Ryszewskiego.

Kto nie widział tego pięknego przedstawienia, będzie miał jeszcze jedną szansę, gdyż już 4 stycznia o godz. 18.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się spektakl dla rodziców, znajomych, zaproszonych gości i przyjaciół szkoły.

Obsada:

Kolędnicy - Jakub Grech, Jakub Frankiewicz, Maria Janusz, Nikola Kowalska, Aleksandra Maniakowska, Jan Petryszyn

Archanioł - Weronika Radecka

Aniołowie - Monika Pogwizd, Aleksandra Wiecha, Aleksandra Stefanowicz, Julia Jarosińska, Klaudia Gerent, Karolina Gawłowska

Lycyfer - Oliwia Ziółkowska

Diabły - Julia Łaskarzewska, Michalina Mazurek, Wiktoria Siemieniak

Narratorzy - Monika Pogwizd, Laura Kantyka, Agata Buczkowska

Pastuszek Stach - Jakub Grech

Pastuszek Bartosz - Jakub Frankiewicz

Pastuszek Maciek - Wojciech Wojcieszczak

Pastuszek Kuba - Alicja Zaklukiewicz

Pastuszkowie - Katarzyna Kwiecińska, Wiktoria Gaździk, Karolina Stempińska

Królowie - Magda Młot, Agnieszka Malczyk, Maryla Kłosowska

Czwarty król - Lilia Bartosz

Dzieci przybywające do stajenki - Stanisław Adamczyk, Mikołaj Wawrzkiewicz, Jakub Wykurz, Natalia Żerkowska, Natalia Bentka, Wiktoria Czerpak, Ewa Kałatkiewicz, Amelia Wilczyńska, Martyna Sierocka, Marta Opara, Alicja Hazy

Zespół „Fox” (prow. Anna Lis) – Weronika Janczar, Natalia Macioszek, Marlena Szczepańska, Agnieszka Malczyk, Magda Młot, Magdalena Maroszek, Oliwia Ogórka, Marek Dobruk, Katarzyna Hertmanowicz, Nikola Kowalska, Maria Janusz, Roksana Prochot, Aleksandra Maniakowska, Agata Zalewska, Jakub Bernat, Oliwia Leszczyńska

Klub Dobrej Piosenki (prow. Katarzyna i Jacek Ryszewscy) – Maciej Ryszewski, Martyna Tarnowska, Gracjan Martyka, Agnieszka Stadnik, Marta Ligocka, Karolina Kaczyńska, Agnieszka Tomasiak, Katarzyna Mykieta, Katarzyna Serafin, Karolina Szklarz, Weronika Horodok, Wiktoria Pydych, Lilia Bartosz, Maryla Kłosowska

Zobacz też relację w Regionalnej Telewizji Opolskie .