Confession to profession, czyli zawodowy zawrót głowy

13 czerwca 2019 r. w Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, Filia w Nysie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego z zakresu doradztwa zawodowego połączonego z praktyczną nauką języka angielskiego pt. „Confession to profession, czyli zawodowy zawrót głowy”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 4c, którzy od stycznia poznawali pracę ludzi w różnych zawodach.

Projekt realizował jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019, który zakładał kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami, a także rozwój doradztwa zawodowego. Celem projektu było zapoznanie uczniów z pracą ludzi, poszerzenie wiedzy na temat wybranych profesji wykonywanych na terenie gminy Nysa, zaprezentowanie odpowiedniej literatury, a także rozwijanie umiejętności komunikacyjnych z języka angielskiego.

Zgodnie z założeniami projektu uczniowie od stycznia br. uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów. Każde spotkanie poprzedzone było godzinnymi zajęciami z języka angielskiego podczas których uczniowie poznawali słownictwo związane z omawianym zawodem.

W ramach projektu uczniowie poznali pracę fotografa, nauczyciela-bibliotekarza, krawca i krojczego, reżysera filmowego, dziennikarza, urzędnika państwowego oraz funkcjonariusza Straży Miejskiej. Uczniowie odwiedzili profesjonalne studio filmowe „Beczy Studio”, przedsiębiorstwo „Kler”, redakcję „Nowin Nyskich” oraz Urząd Miejski w Nysie.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniach z reprezentantami różnych profesji, były bardzo aktywne, zaangażowane i miały mnóstwo pytań dotyczących świata zawodów.

Poznajemy zawód dziennikarz

Poznajemy zawód krawca

Poznajemy zawód reżysera

Poznajemy zawód urzędnika państwowego