MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

14 września w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to nietypowe święto celebrowane na całym świecie od 2008 roku. To dzień kreatywności, pomysłowości, odwagi i przede wszystkim dobrej zabawy. Jego bohaterką jest przysłowiowa kropka, inspiratorka wielu zabaw, gier literackich, matematycznych, plastycznych i ruchowych, które miały miejsce tego dnia w naszej placówce.

W ramach Międzynarodowego Dnia Kropki w szkole zorganizowano wiele działań mających na celu odkrycie drzemiących w każdym uczniu talentów i pasji. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy rozpoczęli ten dzień od obejrzenia filmu o Vashti – dziewczynce, która dzięki niepozornej kropce uwierzyła w swoje możliwości. Kreskówka – przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków – stała się inspiracją do  przeprowadzenia rozmowy na temat talentów, mocnych stron, a także pokonywania własnych ograniczeń. Na lekcjach nie zabrakło również akcentu muzycznego w postaci piosenki autorstwa Jolanty Okuniewskiej i Beaty Skrzypec pt. „Kropka” oraz anglojęzycznego utworu „The Dot”. Kropkowe szaleństwo ogarnęło całą szkołę. Ubrani w kropeczki uczniowie tworzyli kropkowe arcydzieła sztuki na szkolnych korytarzach, a w klasach szukali pochowanych w różnych miejscach emotikonek.

Kropka to mały znak, ale o wielkim znaczeniu… W ramach Międzynarodowego Dnia Kropki na lekcjach poruszono również temat empatii do ludzi niewidomych i słabowidzących. Rozmawiano o znaczeniu kropki w ich życiu i o trudnościach z jakimi zmagają się na co dzień. Ponadto w szkolnej świetlicy przeprowadzono zajęcia na których uczniowie zostali zapoznani z sześciopunktem Braille’a, a także poznali savoir vivre wobec osób niewidomych i niedowidzących.

Dopełnieniem tego dnia było ogłoszenie konkursu plastycznego pt. „Mam talent – wyraź siebie za pomocą kropki”, którego wyniki prezentujemy poniżej:

Klasy I-IV

1 miejsce – Magdalena Oszytko, kl. 2a