PANCAKE DAY

5 marca 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Pancake Day, czyli Tłusty Czwartek w wersji angielskiej.
Historia Pancake Day, Dnia Naleśnika, znanego również jako Shrove Tuesday, sięga początków XV wieku. Pancake Day wypada zawsze 47 dni przed Niedzielą Wielkanocną i obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. To dzień pożegnania karnawału i przygotowania się na nadchodzący Wielki Post.
Pancake Day ma podobne korzenie do polskiej tradycji Tłustego Czwartku. Jest to dzień zabawy oraz spożywania słodkich przysmaków zawierających mnóstwo kalorii, ale nie pączków, tylko naleśników! Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji krajów anglosaskich. W czasie Wielkiego Postu spożywanie takich produktów jak mleko, jajka i masło, stanowiących podstawę naleśników, było zakazane. Dlatego też w ostatni dzień karnawału ludzie szukali sposobu na wykorzystanie tych składników, aby się nie zmarnowały. Pozbywano się ich smażąc naleśniki!
Zgodnie z tradycją angielską, szkolnym obchodom Pancake Day, towarzyszył także specyficzny wyścig zwany Pancake Race. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły ścigali się, podrzucając na patelni naleśniki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w ten wyjątkowy dzień.