KLASY 3D I 4D NA WYCIECZCE W "SZKLANYM ŚWIECIE BOMBEK"

5 XII 2016 r.

„Szklany świat Bombki” w Krośnicach to manufaktura, w której wytwarza się szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą. Ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce, warto przyjrzeć się procesowi powstawania bombki na choinkę. Tak też uczynili uczniowie naszej szkoły z klas 3d i 4d wraz z wychowawczyniami, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Dzieci na początku odwiedziły dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym, ręcznie wytwarzają przeróżne kształty ozdób. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory.

Po zwiedzaniu, uczniowie sami stali się dekoratorami bombek, używając do tego celu pędzli, kleju, żeli i kolorowych brokatów.  Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli do domu także drugą – ze swoim imieniem oraz upominki zakupione w firmowym sklepie.

Uczniowie wrócili z wycieczki bogatsi o pewną wiedzę, zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń.

G. Leoniec  i  A. Skowron- Paczwa

Zobacz więcej zdjęć