WYPRAWA KLAS IV b I IV f DO KROŚNIC

13.12. 2017

W przedświąteczną wyprawę do oddalonych o blisko 150 km od Nysy Krośnic (woj. dolnośląskie) udali się w środę 13 grudnia uczniowie klas IV b i IV f. Po przebyciu autokarem wyboistej trasy porównywanej przez dzieci do jazdy roller coasterem uczestnicy dotarli na miejsce. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Galerii Ziemi przy ulicy Kwiatowej. Jej właściciel, p. Janusz Talaga, wprowadził zwiedzających w świat minerałów, skamielin oraz innych naturalnych bogactw, które skrywa nasza planeta. Pokazał jak rozpoznawać poszczególne kamienie, wyjaśnił skąd różnice w strukturze ich budowy, temperaturze, wskazał etymologię nazw. Każdy z wycieczkowiczów otrzymał również drobny kamień mający przynosić szczęście ;)

Kolejną atrakcją było obejrzenie wyeksponowanego nieopodal nieużywanego już samolotu JAK - 11. Warto wspomnieć, że został on przywieziony, jak twierdzą mieszkańcy, z Poznania do Krośnic w latach 60. XX wieku. Następnie wszyscy udali się na smaczny obiad, w trakcie którego smakiem „królowały” nuggetsy i surówka z marchewki.

W ciągu dnia pojawiło się wiele nawiązań do treści edukacyjnych – z zakresu przyrody, j. angielskiego oraz historii – w końcu opiekunkami były panie uczące czwartoklasistów tych właśnie przedmiotów – p. Ewa Kardela-Dyrka, p. Anna Andruszkiewicz i p. Anna Palczewska.

Jako, że emocje należy stopniować – na koniec pozostawiono najciekawszą atrakcję. Uczniowie odwiedzili Spółdzielnię Socjalną „Szklany Świat” gdzie obserwowali kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych (dmuchanie, srebrzenie oraz dekorowanie) oraz oglądali wystawę gotowych już bombek o przeróżnych kształtach i wzorach. Kluczowym momentem wizyty były warsztaty w trakcie których każdy mógł poczuć się artystą i zaprojektować własne dzieło. Pamiątką z wizyty była bombka z imieniem uczestnika oraz druga ozdobiona własnoręcznie  w trakcie zajęć – z pewnością zawisną w honorowym miejscu na tegorocznych choinkach.

Anna Palczewska

A tak wygląda zdobienie Bogactwa Ziemi