KOLONIA LETNIA - DARŁÓWKO '2007

"Zdrowo, bo na sportowo!"

"Wypoczynek bez używek!"

Wakacje nad morzem to doskonały sposób na wypoczynek. Przekonało się o tym sto jedenaścioro uczniów, którzy skorzystali z oferty letniej „Jedynki”.

Ośrodek „Dianola” prezentował się bardzo ładnie

Koloniści mieli oddzielne, wyznaczone miejsce na plaży

Od pomysłu do realizacji

Pomysłodawcami kolonii trwającej się od 23 czerwca do 7 lipca byli nauczyciele SP 1. Zwrócili się z prośbą o pomoc przy organizacji wyjazdu dla swoich uczniów do działającego przy ich szkole Stowarzyszenia Pożytku Publicznego „Pro Uno”, które chętnie przejęło patronat nad imprezą i wystąpiło do gminy z wnioskiem o dodatkowe środki. Pieniądze pozyskane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007 pozwoliły m. in. na sfinansowanie kolonii pięciorgu potrzebującym tego dzieciom.

Grupa pod opieką p. L. Węglarza

Grupa pod opieką p. J. Ryszewskiego

Założenia, hasła i ich realizacja

Ponieważ wiele wynalazków i udogodnień eliminuje dzisiejszej młodzieży każdy zbędny ruch, za główny cel kolonii postawiono sobie aktywny wypoczynek: na sportowo. Już przed wyjazdem zaplanowano niemal każdą godzinę, a założeniom przewodziła aktywność fizyczna dzieci. Więc co rano rozgrzewka (np. półgodzinny bieg po plaży), potem kąpiel w morzu (o ile pozwoliła na to kapryśna pogoda), mecze siatkówki, piłki nożnej, palanta, wyścigi rzędów, tenis stołowy, ringo, gry terenowe, pląsy, wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego, Darłowa i pobliskiego aquaparku.

Grupa pod opieką p. E. Dziaduś

Grupa pod opieką p. L. Macyszyn

Zadbano także o atrakcje w postaci warsztatów plastycznych pod hasłem: „Wypoczynek bez używek”, wystawy morskich osobliwości, festiwalu piosenki kolonijnej, rewii stroju kolonisty, rejsu statkiem po morzu, ognisk z gitarą itp.

Osobne, codzienne treningi miała szkolna sekcja lekkoatletyczna. Zaopatrzona w płotki, bloki startowe i inny profesjonalny sprzęt sportowy przygotowywała się do poważnych startów. Sprawdzianem był udział w XII Międzynarodowym Biegu po Plaży w Jarosławcu (1 lipca). Startowało w nim dwanaścioro uczniów z Jedynki, troje z nich osiągnęło bardzo wysokie lokaty w biegach swoich kategorii wiekowych (Martyna Lizak – II miejsce, Kuba Pietraszewski – III miejsce, Ola Maćków – VI miejsce).

Grupa pod opieką p. A. Lis

Grupa pod opieką p. I. Siemasz

Promocja miasta

Oprócz wspaniałej postawy na zawodach, uczniowie i ich opiekunowie w różny sposób przecierali szlaki na następny rok. W każdym z odwiedzanych miejsc pozostawiano materiały promujące Nysę i okolice. Kadra, dzieci oraz odwiedzający ich rodzice pozostali pod wrażeniem warunków proponowanych przez oddalony zaledwie 150 m od morza ośrodek „Dianola”. Miejsce tonące w zieleni, urzekające otoczeniem, z ciekawym zapleczem boisk, pokojami o wysokim komforcie i posiłkami nie do przejedzenia. Aż chce się wracać…

Grupa pod opieką p. R. Niewiadomskiego

Uczestnicy kolonii na plaży

Wrażenia

Pomysł: trafiony. Plan: zrealizowany. Miejsce: bajkowe. Pogoda: do kitu. Dzieci i kadra: zadowoleni. W przyszłym roku: powtórka!!!

Katarzyna  Ryszewska

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników kolonii