muzyczny melanż

    We wtorek 21 lutego 2006r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji umuzykalniającej na temat muzyki hip–hop. W cyklu tych koncertów, proponowanych w ramach kształcenia muzycznego przez agencję koncertową  „Manta”, uczestniczymy już drugi rok. Agencja „Manta” prowadzi swoją działalność sześć lat i adresuje ofertę do uczniów na terenie całego Dolnego Śląska. W swojej ofercie edukacyjnej organizatorzy prezentują i przybliżają najmłodszym różne nurty i gatunki muzyczne, ale także historię i kulturę różnych narodów oraz odmienne tradycje i obyczaje. Uczniowie poznają niezwykłe, nieraz już bardzo archaiczne instrumenty np. bandury, harfę, toushpulur, kobzę, cymbały, ksylofon etc. Do tej pory braliśmy udział w koncertach muzyki folkowej z zespołem „Drewutnia”, poznaliśmy obyczaje Indian Ameryki Południowej i Północnej, instrumenty akustyczne które towarzyszyły ludziom od stuleci, historię rock and rolla a ostatnio poznaliśmy nurt hip–hopu połączony z realizacją profilaktyki. Twórcom lekcji zależał bowiem, aby nie wiązać tego gatunku tylko z kulturą „Młodych gniewnych”.

    Początki hip–hopu sięgają lat siedemdziesiątych i chociaż jest to głos ulicy, hip–hopowcy bardzo różnią się między sobą. Organizatorom również zależało na ukazaniu nurtu, który ma ambicje przekazywania głębszych treści nienaganna polszczyzną. Jest to tzw. nurt pozytywny – walczący z agresją i dogłębną krytyką wszystkiego i wszystkich.

    Ten nurt, którego przedstawicieli gościliśmy na koncercie, proponuje miłość i akceptację drugiego człowieka jako lek na zło i na samotność w tłumie. Rapowanie jest „nośnikiem” ważnych treści mówiących o sensie, wartości życia, o czystości serca, wierze w Boga. Muzycy swoim przykładem poświadczają, że uprawiając ten rodzaj muzyki, nie trzeba używać języka „ulicy”, należeć do jakiejś subkultury, zmagać się z uzależnieniem i beznadzieją życia. W tekstach pisanych przez siebie ostrzegają przed zagrożeniami współczesnego świata, wywołując refleksję i skłaniając do pozytywnego myślenia o sobie i swoich możliwościach. Jak zatem widać muzycy zaprezentowali ze wszech miar pozytywny nurt hip–hopu, a lekcja umuzykalniająca stała się miejscem wspólnej zabawy, gdyż dzieci wspólnie z muzykami rapowały wiersz Jana Brzechwy „Leń”, śpiewały swoje własne teksty, a także uczyły się miksować muzykę z „czarnych” płyt winylowych.

    Czekamy na kolejne propozycje „Manty”!!!

    Nauczyciele