NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

W tym roku szkolnym (2013/2014) bierzemy udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

O projekcie

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne - to wszystko czeka na uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kinach realizujących projekt w 40 miastach w Polsce.

W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej i zmieniły nazwę na Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Należą również do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

Na początku września foldery z programem i harmonogramem spotkań trafiają do szkół. Można je otrzymać również w kinie realizującym projekt. W folderach znajdują się sproblematyzowane opisy filmów pogrupowanych w cykle, które są dopasowane do różnych grup wiekowych.

informacja i zdjęcie: www.nhef.pl

Bohaterowie filmu Orps

Opis filmu Orps

Nigdy się nie poddawaj
Szalona dyrygentka tuż przed konkursem krajowym wyrzuca z orkiestry dziecięcej najzdolniejszych muzyków. Mali artyści postanawiają jednak nie rezygnować z występu i za wszelką cenę próbują wziąć w nim udział.

- uczniowie klas I - III zobaczyli francusko-włoski film Sekret Eleonory

Opis filmu Sekret Eleonory

Rodzina Nataniela dostaje w spadku po cioci Eleonorze dom wraz z bogatym księgozbiorem, który ma zostać sprzedany. Bohaterowie książek ożywają i proszą chłopca o ratunek. Kłopot w tym, że Nataniel nie umie czytać, a jest to niezbędne do ich ocalenia.

22.XI.2013 r.

- uczniowie klas 4-6 zobaczyli holenderski film Indianin

Opis filmu Indianin

Czy dom to tylko miejsce, w którym mieszkasz?
Mały chłopiec indiańskiego pochodzenia czuje się coraz bardziej zagubiony w europejskim domu. Postanawia dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach, w czym pomagają mu Indianie muzykujący na ulicy.

- uczniowie klas I - III zobaczyli japoński film Ponyo

Opis filmu Ponyo

Piękna japońska animacja, opowiadająca o przyjaźni pięcioletniego Sosuke ze złotą rybką, Ponyo, która wbrew woli ojca zamienia się w dziewczynkę i zo-staje nieodłączną towarzyszką chłopca. Magiczna przemiana Ponyo narusza równowagę w przyrodzie. Czy dzieciom uda się zapobiec katastrofie?

16.XII.2013 r.

- uczniowie klas 4-6 zobaczyli duński film Święta Karli

Opis filmu Święta Karli

Rodzice Karli rozwiedli się i mieszkają osobno. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dziewczynka zazdrości swojej koleżance, że jej rodzina spędzi je wspólnie i postanawia uciec z domu.

- uczniowie klas I - III zobaczyli film Uczeń Świętego Mikołaja

Opis filmu Uczeń Świętego Mikołaja

Historia małego Mikołaja, który zostaje wybrany na pomocnika, odchodzącego na emeryturę, Świętego Mikołaja. Do końca jednak nie wiadomo, czy Mikołaj okaże się idealnym kandydatem. Czy pokona swoje słabości i uwierzy w siebie? Czy Święty Mikołaj pomoże młodemu uczniowi i wreszcie przejdzie na emeryturę?

22.I.2014 r.

- uczniowie klas 4-6 zobaczyli niemiecki film Max Minski i ja

Opis filmu Maks Minski i ja

Spełniaj marzenia
Dziewczynka, która o wiele bardziej woli książki niż sport, postanawia zrobić wszystko, by dostać się do szkolnej drużyny koszykowej i wyjechać na zawody. Okazuje się, że odbędą się one pod patronatem księcia Luksemburga, który jest jej idolem.

- uczniowie klas I - III zobaczyli Zestaw animacji o tolerancji

Opis Zestawu animacji o tolerancji

Co to znaczy tolerancja?

Bohaterowie bajek różnią się od siebie, ale dzięki temu uczą się współpracy i wzajemnego zrozumienia. Stają się bardziej wrażliwi w stosunku do innych i ich odmienności. Dowiadują się, że trzeba żyć ze sobą w zgodzie i szanując się nawzajem.

W skład zestawu wchodzą następujące filmy:

Przygoda w paski, Polska 1960

Zagubiona gąsieniczka, Islandia 2002

Owadeusz i trąba, Polska 2007

Ludwinia, Francja 2009

07.II.2014 r.

- uczniowie klas 4-6 zobaczyli fiński film Pelikan

Opis filmu Pelikan

Zawsze bądź sobą
Groteskowa opowieść o pelikanie, który postanowił zostać człowiekiem. Jednak w nowym ciele nie czuje się swobodnie. Zauważa to chłopiec z sąsiedztwa, zaprzyjaźnia się z nim i pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie ludzi.

- uczniowie klas I - III zobaczyli film Lotta w krainie wynalazców

Opis filmu Lotta w krainie wynalazców

Co to jest hobby?

Lotta mieszka w wyjątkowej wiosce. Jej mieszkańcy mają wspólną pasję – uwielbiają pracować nad wynalazkami. Co roku organizują też konkurs, w którym nagrodę otrzymuje autor najciekawszego urządzenia.

17.III.2014 r. - wyjście uczniów na kolejny seans filmowy do kina