ODZNACZONA PRZEZ PREZYDENTA RP!

W dniu 4 grudnia 2012 roku  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia 31 wychowawcom z całej Polski za działalność edukacyjną i wychowawczą, za kształtowanie postaw obywatelskich dzieci i młodzieży.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej aktu dekoracji dokonał Szef Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Michałowski oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Gratulacje uhonorowanym wychowawcom złożyła Małżonka Prezydenta RP, Przewodnicząca Honorowego Komitetu Roku Janusza Korczaka, Anna Komorowska.

Wśród odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi była nasza wicedyrektorka Jolanta Gawlik-Kutowska.

Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim pani Jolancie towarzyszyła dyrektor szkoły Bożena Węglarz.

W sali kolumnowej pałacu gościli także politycy, parlamentarzyści, ludzie teatru i telewizji . Wojciech Eichelberger wygłosił wykład "Janusz Korczak coraz bardziej potrzebny".

,,- Każdy rodzic powinien zazdrościć Państwa uczniom. I każde dziecko powinno żałować, że nie jest Państwa uczniem - mówiła Anna Komorowska. Zaznaczyła, że czytając informacje o aktywności osób odznaczonych była pod ogromnym wrażeniem. Oceniła, że działalność wychowawców jest imponująca. I podkreślała, że wychowanie młodego człowieka nie kończy się wraz z dźwiękiem dzwonka.

- Działacie Państwo na tylu różnych forach, aktywizując młodych ludzi i ucząc ich tego, że nie tylko wiedza, ale też postawa jest w życiu ważna - powiedziała Pierwsza Dama. Jak dodała, ,, chciałoby się, żeby w Polsce takich nauczycieli, jak Państwo było coraz więcej”. Gratulując odznaczonym Małżonka Prezydenta RP życzyła, aby ich postawa była zaraźliwa".

Pani Jolanta Gawlik – Kutowska od 34 lat jest nauczycielem języka polskiego i historii oraz od 21 lat wicedyrektorem  w  Szkole Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie.

Swoją wieloletnią pracę zawodową wykonuje z ogromnym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i rzetelnością.

To wyjątkowy pedagog i dydaktyk, oddany przede wszystkim uczniom.

Pani J . Gawlik – Kutowska  uważa, że każde dziecko, tak samo jak każdy dorosły człowiek, jest jedyne i niepowtarzalne, toteż stanowi rodzaj wyzwania – chce się je poznać, „odkryć”. Mimo, że mówi się o wspólnych cechach – dla  p. Jolanty każde dziecko jest osobnym zbiorem wartości.

Uczniowie dodają  jej energii , dzięki nim – jak twierdzi p. J Gawlik –Kutowska- ,,ubywa nam dorosłym lat, problemów, a poprzez  wspólnie spędzany czas zapominamy o sobie, wchodzimy w sprawy dzieci , ich radości, sukcesy i porażki”. Ona potrzebuje dzieci, a dzieci potrzebują jej , dlatego p. Jolanta  jako doświadczony pedagog docenia indywidualizm każdego ucznia, to, co w nim niepowtarzalne, szanuje słabości oraz motywuje swoich podopiecznych do ich pokonywania. Jej dobry kontakt z dziećmi przejawia się tym, że łatwo zdobywa u nich autorytet i szacunek.

Pracując z uczniami kieruje się być może banalną dewizą - ,,kochać i wymagać” , ale przy tym nie zapominać o tym, że niejednokrotnie życie ukaże dzieciom ( a niektórym już ukazuje) swoje niezbyt pogodne oblicze i na takie chwile dzieci powinny być przygotowane. To według niej rola dorosłych. Pani Jolanta jest przekonana, że także trzeba uczyć dzieci szacunku do pracy, świadomości tego, że wszystko, co chcemy zdobyć wymaga wysiłku, a więc także nauka  i praca nad sobą.

SZKOŁA MARZEEŃ według pani J. Gawlik- Kutowskiej  ,,to miejsce pracy, nauki, ale przede wszystkim miejsce spotkania człowieka z człowiekiem, czas na wspólne rozwiązywanie problemów, czas na konsekwentne, a nie  na wyrywkowe działania wobec dzieci,  to miejsce gdzie poważnie traktuje się każdego z nich, gdzie ukazuje się problemy innych ludzi, otwiera postawy – tak, by nie wychować następnego pokolenia egoistów, które ktoś zaprzęgnie do kolejnego „wyścigu szczurów”, gdzie wychowuje się   (albo próbuje wychować) ludzi szczęśliwych, świadomych swoich możliwości, z głowami pełnymi planów, które będą zamieniać w rzeczywistość wierząc, że chcieć – to móc.’’….

I do takiej szkoły dąży w swoich codziennych działaniach.

B. Węglarz

Jolanta Gawlik-Kutowska ze Złotym Krzyżem Zasługi