PRAWO DZIECKA DO BEZPIECZEŃSTWA

Powoli zbliżamy się do finału ogłoszonego przez Rzecznika Praw Dziecka - p. Marka Michalaka, Roku Korczakowskiego.

We wtorek - 2. października 2012 r. - w Opolu odbyła się ostatnia tematyczna konferencja, tym razem o prawie dziecka do bezpieczeństwa. Pierwszą część konferencji zagospodarowały dzieci i ich wzruszające występy. Towarzyszyło im hasło: "Wy dorośli mało wiecie, co się dzieje w naszym świecie".

W drugiej części spotkania dzieci oddały głos dorosłym, którzy zaprezentowali sylwetkę Janusza Korczaka i jego służbę dzieciom a także ważniejsze myśli z jego pism. W swoim wystąpieniu p. Dorota Zawadzka snuła rozważania nad autonomią dziecka, nad wykluczaniem się niezależności i bezkarności. Dyskutowano także nad zjawiskiem przemocy w edukacji, a sędzia Anna Maria Wesołowska zachęcała do tworzenia w szkołach kącików prawnych, w których gromadzone byłyby przepisy prawne dotyczące spraw i praw dzieci, w tym, te dotyczące uporczywego nękania przez rówieśników, czyli stalkingu rówieśniczego.

Jolanta Gawlik-Kutowska