21. września - światowy dzień orderu uśmiechu


21. września (środa) - przypada Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły w barwnym korowodzie przemaszerowali ulicami Nysy, rozdając przechodniom uśmiechnięte słoneczka. Odwiedziliśmy również panią Burmistrz Jolantę Barską w Urzędzie Miejskim.

Działo się tak we wszystkich 16 zaprzyjaźnionych miejscowościach w Polsce, w których znajdują się placówki oświatowe o tym samym imieniu i z którymi współpracuje nyska Jedynka.

Order Uśmiechu – niezwykłe odznaczenie - jest przyznawane od 43. lat, wyłącznie na wniosek dzieci, za działania przynoszące dzieciom radość. Wyróżnienie otrzymały dotychczas 915 osoby z 45 krajów. Pomysł nadawania orderu powstał w Polsce. Polskie dzieci również wymyśliły jego wzór - uśmiechnięte słoneczko.

 

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zbiera się dwa razy do roku, w pierwszym dniu wiosny i w ostatnim dniu lata, by przeanalizować wnioski najmłodszych, proponujące kandydatów do Orderu. W Kapitule, liczącej obecnie 55 osób, zasiadają przedstawiciele Anglii, Argentyny, Australii. Białorusi, Belgii i Francji.

 

Pierwszą przewodniczącą Kapituły Orderu Uśmiechu została pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Jesienią 1968 roku odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano Order Uśmiechu po raz pierwszy. Kawalerem z legitymacją nr 1 został profesor doktor Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczało zdrowie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś.

 

W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

Obecnie kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest  Minister Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka. Wcześniej pracował w Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy i działał w wielu organizacjach pomagających najmłodszym. Minister gościł u siebie w Warszawie dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1  oraz  kilkukrotnie spotkał się z uczniami i gronem pedagogicznym Jedynki.

 

Z wnioskiem o przyznanie Orderu Uśmiechu mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kapituła rozpatruje wyłącznie wnioski w formie pisemnej. Regulamin nie określa, ile dzieci powinno podpisać wniosek.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą między innymi: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Jacek Kuroń, Tove Janson, Astrid Lindgren, królowa Szwecji Sylwia, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański ,Joanne Rowling, Jolanta Kwaśniewska.