Koło historyczne „Bieg Historii” odwiedziło Muzeum

24.05. 2017

Muzeum jest instytucją dzięki której można poznać elementy kultury materialnej oraz zdobyć wiedzę na temat tego co działo się w przeszłości. Taką okazję mieli 24.05 członkowie prężnie funkcjonującego koła zainteresowań „Bieg Historii” oraz zaprzyjaźnieni z nimi uczniowie stale uczestniczący w odbywających się na terenie szkoły inicjatywach historycznych udając się do siedziby Muzeum Powiatowego w Nysie. Uczestnicy wyjścia zapoznali się z dziełami sztuki współczesnej, historią miasta, obejrzeli kilkuminutowy film udostępniony przez instytucję, zobaczyli przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Wśród eksponatów pojawiły się także  osiemnastowieczne meble, zadaniem wyznaczonym przez panią nadzorującą zwiedzanie wystaw uczniów było odnalezienie sprytnie zakamuflowanej dziurki od klucza w każdym z nich. Następnie ogromne zainteresowanie wzbudziła wystawa militariów (broni białej, armat, pistoletów)  i obejrzenie panoramy Nysy zmieniającej się na przestrzeni wieków. Później udano się do sali rozpraw i celi w której więziono czarownice (na terenie dawnego Księstwa Nyskiego miały bowiem miejsce w XVII wieku procesy osób oskarżonych o czary). A na końcu niektórzy nawet dobrowolnie dali się zakuć  w dyby (:

Anna Palczewska