TyDZIEŃ Godności, czyli wspólnie zwalczamy hejt


  Godność jest fundamentalnym ludzkim prawem. Niestety często nieposzanowanym. W ramach przeciwdziałania temu zjawisku powstała idea „Dignity Day” (ang. „Dnia Godności”). Zrodziła się ona podczas Światowego Forum Ekonomicznego w 2006 roku, trzy lata później zaszczepiono ją w Polsce. Nasza placówka poszła o krok dalej, w dniach 6-10.03 b.r. organizuje cały „Tydzień Godności”.

Uczniowie z koła Bezpiecznie, zdrowo, odlotowo w trakcie przygotowań

  Jako, że tegorocznym motywem przewodnim jest hejt i mowa nienawiści, główny cel projektu stanowi profilaktyka zagadnienia oraz zapoznanie uczniów z negatywnym wpływem „raniących słów” na drugiego człowieka. W inicjatywie weźmie udział cała społeczność szkolna. W klasach młodszych odbędą się zajęcia według stworzonych na tę okazję scenariuszy. Klasy IV-VI m.in.  wysłuchają audycji, wezmą udział w projekcji filmu, specjalnych godzinach wychowawczych oraz przedstawieniu, wyznaczeni przedstawiciele zespołów klasowych uzupełnią ankiety dotyczące wiedzy o hejcie, będzie działała „Poczta dobrego słowa” i wiele innych atrakcji.

  Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zamieszczonym poniżej oraz poszerzenia swojej wiedzy w bezpłatnym internetowym szkoleniu:  elearning.beznienawisci.pl 

Plakat powstały w trakcie zajęć dotyczących hejtu


HARMONOGRAM „TYGODNIA GODNOŚCI” W SP 1 W NYSIE

 

Piątek 3.03. 2017

Ogłoszenie „Tygodnia Godności” - krótka informacja przez szkolny radiowęzeł, prośba o przygotowanie niebieskich (w kolorze logo „Dignity Day”) bransoletek do noszenia przez cały tydzień

 

Poniedziałek 6.03.2017  Dzień Wprowadzający, Dobrego Słowa

W tym dniu przez szkolny radiowęzeł uczniowie wysłuchają kilkuminutowej audycji dotyczącej idei „Dignity day” przedstawionej przez ich kolegów z koła zainteresowań „Bezpiecznie, zdrowo, odlotowo”, wyjaśniającej ideę tych działań, zachęceni zostaną do obejrzenia gazetki tematycznej.

W ramach sprzeciwu wobec hejtu oraz podkreślenia godności drugiej osoby – wszyscy na terenie placówki używają w tym dniu w stosunku do siebie jedynie miłych zwrotów oraz nie zapominają o mówieniu „dzień dobry”, ”cześć”, „proszę”, „dziękuję”, „do widzenia”. 

Na pierwszym piętrze zamieszczona zostanie „Tablicą dobrego słowa” - gdzie zawisną kartki ze zwrotami grzecznościowymi i pozytywnymi słowami przygotowane przez koordynatorów.

Wtorek 7.03. 2017 - Dzień Ankietowy, Przyjaźni

Wybrana dwójka uczniów z każdej klasy (jeden chłopiec, jedna dziewczynka) z klas IV-VI wytypowani przez wychowawców wypełniają ankietę na temat hejtu. O określonej godzinie wszyscy respondenci gromadzą się w jednej sali.W tym dniu także w ramach sprzeciwu wobec hejtu w szkole funkcjonuje „Poczta dobrego słowa” (skrzynka, do której można w trakcie przerw wrzucać można kartki z dobrymi słowami dla kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły), będą one dostarczane w tym samym dniu do adresatów.

Środa 8.03  Dzień Szacunku do kobiety

W poszczególnych klasach obchody Dnia Kobiet, według indywidualnych ustaleń i planów.

Chłopcy z koła „Bezpiecznie, zdrowo, odlotowo” najprawdopodobniej rozdadzą każdej dziewczynce w szkole oraz paniom pracującym wykonaną ręcznie karteczkę z życzeniami. 

Omówienie w trakcie krótkiej audycji przez radiowęzeł: tematu szacunku do kobiet (nawiązanie do kodeksu rycerskiego, godności kobiety jako osoby) oraz wyników szkolnej ankiety z dn. 7.03. 

Czwartek 9.03  Dzień Teatralny, Tolerancji

Przedstawienie w formie skeczu stworzone przez członków koła „Bezpiecznie, zdrowo, odlotowo” z aktywnym udziałem widzów - „stopklatki” z omówieniem przedstawionego zachowania oraz tego jak powinny wyglądać zachowania właściwe (wymiar dydaktyczny skeczu).

Piątek 10.03.2017  - Dzień Filmowy

Emisja filmu (według ustalonego dla grup grafiku) na holu pierwszego piętra dwóch filmów. Łączny czas około jednostki lekcyjnej.

Wystawa przygotowanych przez uczniów bransoletek godności.

Pojawiła się propozycja (do rozważenia), by każdemu z dni odpowiadał konkretny kolor ubioru uczniów:

poniedziałek – niebieski, wtorek- zielony, środa- żółty, czwartek- biały, piątek – czarno-biały.

 

Anna Palczewska