Projekt edukacyjny Confession to profession czyli zawodowy zawrót głowy

W ramach współpracy naszej szkoły z RZPWE Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu, Filia w Nysie uczniowie klasy 4c przystąpili do realizacji projektu z zakresu doradztwa zawodowego połączonego z praktyczną nauką języka angielskiego pt. Confession to profession czyli zawodowy zawrót głowy.
    Jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019 zakłada kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami, a także rozwój doradztwa zawodowego. Projekt edukacyjny Confession to profession czyli zawodowy zawrót głowy ma na celu realizację ww. założenia ministerialnego przy współpracy z RZPWE Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu, instytucjami i mieszkańcami gminy Nysa. Jego celem jest zapoznanie uczniów z pracą ludzi w różnych zawodach i poszerzenie wiedzy na temat wybranych profesji wykonywanych na terenie naszej gminy.
    Projekt zakłada organizowanie comiesięcznych spotkań z przedstawicielami różnych zawodów w okresie od stycznia do czerwca 2019 połączonych z praktyczną nauką języka angielskiego. Każde spotkanie z reprezentantem danego zawodu zostanie poprzedzone godzinnymi zajęciami z języka angielskiego opartymi na nauce słownictwa dotyczącego pojęć ściśle powiązanych z omawianym zawodem. Zajęcia te będą odbywały się w naszej szkole natomiast spotkania z przedstawicielami omawianej profesji w ich miejscach pracy oraz w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. W ramach ewaluacji każdej lekcji uczniowie podzieleni na grupy pięcioosobowe będą przygotowywać projekty edukacyjno-językowe dotyczące omawianego zagadnienia w formie plakatu tematycznego lub prezentacji multimedialnej. Podsumowaniem projektu będzie wykonanie przez każdego uczestnika pracy plastycznej pt. „My perfect job – idealna praca” z podpisaniem obrazka w języku angielskim. Wystawę prac uczniów będzie można oglądać w czerwcu w RZPWE Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Cele ogólne programu:
• zapoznanie z pracą ludzi w różnych zawodach,
• rozwijanie umiejętności komunikacyjnych z języka angielskiego,
• rozumienie celowości pracy wykonywanej przez dorosłych,
• poznanie dobrych i złych stron wykonywania danego zawodu,
• uczenie szacunku dla pracy ludzkiej,
• rozwijanie pozytywnej postawy wobec pracy,
• zwrócenie uwagi na rolę edukacji w życiu człowieka,
• poznawanie własnych zasobów (kształcenie zainteresowań, zdolności, mocnych i słabych stron, predyspozycji zawodowych),
• kształcenie odpowiedzialności.

Cele szczegółowe:
• zapoznanie ze światem zawodów,
• poznanie słownictwa z języka angielskiego dotyczącego pojęć charakterystycznych dla danego zawodu.

Spodziewane efekty
Uczeń:
• wie czym jest praca i jakie odgrywa ona znaczenie w życiu człowieka,
• zna specyfikę pracy wybranych zawodów,
• zna narzędzia i atrybuty osób wykonujących dany zawód,
• zna miejsca wykonywania poszczególnych zawodów,
• potrafi uzasadnić potrzebę uczenia się i zdobywania nowych umiejętności,
• opisuje swoje zainteresowania i wie, w jaki sposób może je rozwijać,
• zna swoje mocne strony i wie jak je wykorzystać w dalszej karierze,
• posiada słownictwo z języka angielskiego z zakresu omawianego zawodu.

Lekcja języka angielskiego z zakresu doradztwa zawodowego

Poznajemy zawód nauczyciela - bibliotekarza - spotkanie z p. Małgorzatą Łomnicką

Poznajemy zawód fotografa - spotkanie z p. Przemysławem Pawlikiem