UDZIAŁ W PROJEKCIE "KROKUS"

W tym roku szkolnym po raz pierwszy bierzemy udział w projekcie "Krokus".

Pomysłodawcą projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Muzeum Żydowskie "Galicja".

W naszej szkole odpowiedzialne za realizację programu są: p. M.Szlempo oraz p. J.Gawlik-Kutowska. Do tej pory wyeksponowane były materiały dotyczące zagłady 1,5 miliona dzieci żydowskich na ziemiach polskich.

Wspólnie z uczniami posadziliśmy także cebulki żółtych krokusów, które kwitnąc wiosną na żółto, mają uczcić pamięć dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości pomordowanych w czasie II. wojny światowej.

Projekt "Krokus" jest skierowany do uczniów V-VI klas i starszych. Bierze w nim udział wiele szkół z całego świata zapoznając uczniów z tematyką Holokaustu a także uświadamiając niebezpieczeństwa związane z dyskryminacją, uprzedzeniem i nietolerancją.

Żółte kwiaty krokusów przypominają gwiazdy Dawida w tym samym kolorze, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistów krajach. Tematyka Holokaustu wpisuje się także w trwające obchody Roku Janusza Korczaka, który całe swoje życie - w sensie dosłownym - poświęcił żydowskim (i nie tylko!) dzieciom.

J. Gawlik-Kutowska

M. Szlempo