Wyjazd czwartoklasistów nastąpił zgodnie z planem: pierwsza grupa odjechała z podwórka szkoły ok. 8.00, a druga po godz. 9.00. Po krótkiej podróży wszyscy uczestnicy rajdu zostali zakwaterowani w Schronisku Szkolnym w ośrodku Banderoza. Uczniowie musieli sprawnie rozpakować swoje rzeczy oraz zabrać niezbędny ekwipunek do wyprawy w góry, gdyż o 10.30 zaplanowaliśmy wyjście w trasę na Górę Chrobrego.

Wyruszamy w trasę.

Wszystkie klasy wyszły ze swoimi opiekunami, a całość poprowadził przewodnik - dziadek uczennicy klasy 4b. Pogoda była wymarzona, więc wszyscy dziarsko wyruszyli w trasę. Wraz z upływem czasu niektórym turystom trochę zaczynało brakować sił, ale wszyscy w komplecie dotarli do celu - Przedniej Kopy.

Od lewej: Strome podejście na Przednią Kopę. Wieża widokowa. Kaplica św. Anny

Niewiele dalej znajduje się neogotycka Kaplica św. Anny wybudowana w 1908 r., gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Obok Kaplicy znajdują się tzw. ''Wiszące Skały'' o wysokości ok. 10 m. Na samym szczycie znajduje się 22 metrowa kamienna wieża widokowa wybudowana w 1898 r. (obecnie nie czynna) oraz zgliszcza Domu Wycieczkowego, który spłonął 26 XI 1996 r. Dalsza część trasy wiodła zboczem Góry Parkowej wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki na przełom rzeki. Wędrówkę zakończyliśmy odpoczynkiem na placu z "Amorkiem".

Po powrocie do ośrodka udaliśmy się na obiad, a o godzinie 17.00 rozpaliliśmy wielkie ognisko, przy którym siedzieliśmy spędzając wesoło czas i zajadając pieczone kiełbaski, do godz. 20.00.

O 17.00 zapłonęło ognisko, a opiekunowie czuwali, by kiełbaski były dobrze przypieczone.

Dzień zakończyliśmy Rambitem, na który złożyły się:

I.                    Elementy stałe:

·        piosenka tematyczna

·        hasła, zawołania, transparenty

·        przebranie grupy

II.                 Program związany z tematyką rajdu:

·        moja ulubiona dyscyplina sportowa (prezentacja na wesoło)

·        wywiad z gwiazdą sportu (na wesoło)

·        przepis na najbardziej energetyzujący napój świata – wykonanie, sposób podania, reklama

·        oto nowe urządzenie sportowe genialnie podnoszące kondycję fizyczną i psychiczną

·        najzdrowsze wakacje świata – oferta biura turystycznego

Klasy kolejno prezentowały się przed jurorami (S. Stokłosa, R. Kret, M. Synowiec, T. Janik), a całość poprowadziła p. K. Ryszewska. Przedstawiając swoje programy, uczniowie wykazali niezwykłą inwencję twórczą. Na koniec, po krótkiej naradzie jury ogłosiło wyniki:

1 miejsce - 4a

2 miejsce - 4c

3 miejsca - 4b oraz 4d

Na Rambicie klasy prezentowały hasła, a wybrani uczniowie prezentowali przygotowane zadania.

Nazajutrz, po śniadaniu odbyły się rozgrywki sportowe, które poprowadził p. R. Kret oraz S. Stokłosa. Klasy rozegrały turniej "cztery ognie". Po zaciętej, ale w odbywającej się w sportowym duchu walce, można było wyłonić zwycięzców:

1 miejsce - 4b

2 miejsce - 4d

3 miejsca - 4a oraz 4c

Trwają rozgrywki w "cztery ognie". Obok zwycięska klasa 4b.

Pozostało uporządkować pokoje, zjeść obiad i zaczekać na autokar, który o 14.30 odjechał z pierwszą grupą, a o 15.30 zabrał pozostałych uczniów. Wszyscy trochę zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Nysy. Wrażenia zapewne na długo zostaną w pamięci u wielu uczestników tego szkolnego rajdu.

kierownik grupy: Stanisław Stokłosa

RAJD SZKOLNY – GÓRY OPAWSKIE 2006

Hasło rajdu: ,,ZDROWIE, W ZNACZNEJ MIERZE, Z AKTYWNEGO WYPOCZYNKU SIĘ BIERZE”

Termin rajdu :  8-9 czerwca 2006 r.

Miejsce:

Cele rajdu:

- wzajemne poznawanie i dalsza integracja zespołów klasowych (relacje zwrotne: „uczeń – uczeń”, „uczeń - nauczyciel”),

- rozpoznawanie potrzeb, zainteresowań i możliwości uczniów,

- wspomaganie rodziny w procesie wychowawczym poprzez kształtowanie pożądanych cech osobowości: postaw i zachowań powszechnie uznanych i akceptowanych społecznie,

- przeciwdziałanie patologiom społecznym,

- poznawanie regionu i kraju, jego środowiska przyrodniczego, historii, kultury, tradycji, obyczajów, zabytków,

- uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody i jej walory naturalno-zdrowotne oraz na umiejętne korzystanie z jej zasobów,

- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku i podnoszenie kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej,

- poznawanie zasad odpowiedniego i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach: środki komunikacji publicznej, miejsca zakwaterowania, obiekty przyrodniczo-krajobrazowe.

Opiekunowie:

zawody sportowe: R. Kret, S. Stokłosa

rambit: K. Ryszewska

kierownik trasy: S. Stokłosa

zawody sportowe: P. Nowak, L. Macyszyn, J. Niedziewicz

rambit: A. Lis

kierownik trasy: B. Węglarz

zawody sportowe: J. Ryszewski, M. Przybyszewska, L. Węglarz

rambit: R. Kwiecień

kierownik trasy: J. Gawlik-Kutowska

PROGRAM  RAJDU:

Czwartek - 8 czerwca 2006 r.

8.00 –  9.00          wyjazd z Nysy

9.00 - 10.00          zakwaterowanie w ośrodkach

10.30 - 14.30          wyjście w Góry Opawskie

15.00 - 16.00          obiad

16.00 - 18.00          odpoczynek, przygotowanie rambitu

18.00 - 21.30          rambit, ognisko

23.00 –  7.00          cisza nocna

Piątek - 9 czerwca 2006 r.

7.30                      pobudka, toaleta

8.00 - 9.00            śniadanie

9.30 - 13.00          rozgrywki sportowe, spacer po okolicy

13.30 - 14.00          obiad