RAJD SZKOLNY – GÓRY OPAWSKIE 2007

Hasło rajdu: ,,JUŻ PIĘTNAŚCIE LAT WĘDRUJEMY RAZEM PRZEZ ŚWIAT”

Zobacz galerię zdjęć z rajdu klas czwartych

Termin rajdu :  17 - 18 maja 2007 r.

Miejsce:

Adres:

Pokrzywna 69  48-267 Jarnołtówek
tel:077 439-75-64/62

www.zlotypotok.wczasy.net.pl

Cele rajdu:

- wzajemne poznawanie i dalsza integracja zespołów klasowych (relacje zwrotne: „uczeń – uczeń”, „uczeń - nauczyciel”,

- rozpoznawanie potrzeb, zainteresowań i możliwości uczniów,

- wspomaganie rodziny w procesie wychowawczym poprzez kształtowanie pożądanych cech osobowości: postaw i zachowań powszechnie uznanych i akceptowanych społecznie,

- przeciwdziałanie patologiom społecznym,

- poznawanie regionu i kraju, jego środowiska przyrodniczego, historii, kultury, tradycji, obyczajów, zabytków,

- uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody i jej walory naturalno-zdrowotne oraz na umiejętne korzystanie z jej zasobów,

- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku i podnoszenie kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej,

- poznawanie zasad odpowiedniego i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach: środki komunikacji publicznej, miejsca zakwaterowania, obiekty przyrodniczo-krajobrazowe.

Opiekunowie:

zawody sportowe: J. Ryszewski, R. Kwiecień

rambit: B. Trzaska, E. Dziaduś

kierownik wycieczki: B. Węglarz

PROGRAM  RAJDU:

Czwartek - 17 maja 2007 r.

8.30 – wyjazd z Nysy

9.00 - 10.00    zakwaterowanie w ośrodkach

10.30 - 14.30    wyjście w Góry Opawskie

15.00 - 16.00    obiad

16.00 - 18.00    odpoczynek, przygotowanie rambitu

18.00 - 21.30    rambit, ognisko

22.30 –  7.00    cisza nocna

Piątek - 18 maja 2007 r.

7.30               pobudka, toaleta

8.00 - 9.00      śniadanie

9.30 - 13.00    rozgrywki sportowe, spacer po okolicy

13.30 - 14.00    obiad

14.00 - 14.30    porządki, pakowanie

15.00                wyjazd do Nysy

ODPOWIEDZIALNI ZA WYZNACZENIE TRAS GÓRSKICH:

L. Węglarz, J. Ryszewski

Regulamin Rajdu Szkolnego – Góry Opawskie 2007

1.        Uczestnicy są zobowiązani do ścisłego przestrzegania regulaminu wycieczki i wyko­nywania wszystkich poleceń kierownika i opiekunów.

2.        Każdy jest zobowiązany aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach przewidzia­nych programem wycieczki.

3.        Na umówione zbiórki uczestnicy mają obowiązek stawiać się dokładnie o wyznaczo­nej godzinie lub przed czasem.

4.        Podczas jazdy autokarem każdy siedzi na swoim miejscu, przodem do kierunku jazdy.

5.        Na szlaku turystycznym nie wolno wyprzedzać prowadzącego, schodzić ze szlaku i nadmiernie zostawać w tyle. Tempo marszu dostosowujemy do możliwości naj­słabszego uczestnika. Na drodze publicznej poruszamy się zgodnie z obowiązują­cymi przepisami. Wykładnia i interpretacja tychże należy wyłącznie do kierownika wycieczki.

6.        Każdy uczestnik na czas trwania wycieczki wyrzuca ze swojego słownika jakiekol­wiek przekleństwa.

7.        Pamiątki można kupować tylko za wyraźnym pozwoleniem kierownika wycieczki.

8.        Samowolne oddalanie się od grupy, w tym opuszczanie obiektów noclegowych jest zabronione.

9.        Cisza nocna zapada punktualnie o godzinie 2230. W czasie jej trwania panuje cisza i spokój, każdy uczestnik przebywa w swoim łóżku. Potrzeby fizjologiczne załatwia się przed ogłoszeniem ciszy nocnej. Wyjście do ubikacji po 2230 wymaga osobnego pozwolenia kierownika wycieczki lub dyżurującego opiekuna.

10.    Za wykroczenia przeciw postanowieniom regulaminu lub zasadom współżycia społecz­nego, kultury itp. uczestnik może być ukarany pozbawieniem prawa aktyw­nego uczestniczenia w atrakcyjnych punktach programu wycieczki. W przypadkach drastycznych wycieczka może być zakończona w każdym momencie. Powyższe nie wyklucza oczywiście innych kar przewidzianych w statucie szkoły i przepisach prawa. Rodzice zobowiązują się w razie potrzeby zabrać swoje nieprzestrzegające re­gulaminu dziecko z wycieczki, jeśli taka będzie decyzja kierownika.

11.    Kierownik wycieczki na czas jej trwania zastępuje uczestnikom rodziców. W związku z tym rodzice udzielają mu niezbędnego wsparcia i odpowiednich uprawnień z zakresu swojej władzy rodzicielskiej.

12.    Udział w wycieczce jest przywilejem, którego uczeń może być pozbawiony za narusza­nie regulaminu szkoły i niewywiązywania się ze szkolnych obowiązków.

Zasady bezpiecznego zachowania się na wycieczce w górach

1.       Poruszamy się tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi.

2.       Nie oddalamy się od grupy, zawsze musimy być w zasięgu wzroku opiekunów wycieczki.

3.       Zatrzymujemy się na postojach wyznaczonych przez opiekuna.

4.       Zgłaszamy natychmiast wszelkie niedyspozycje opiekunowi.

5.       W czasie wędrówki nie łamiemy gałęzi, nie niszczymy roślin.

6.       Nie wyrzucamy niepotrzebnych rzeczy, tylko zabieramy je ze sobą.

7.       W lesie zachowujemy się cicho i spokojnie.

8.       W schronisku zachowujemy się kulturalnie.

9.       Trasę pokonujemy tempem dostosowanym do najsłabszych uczestników rajdu.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę?

1.       Na wycieczkę w góry ubieramy się w strój sportowy: wygodne buty-adidasy, trapery,(nigdy nie ubieramy butów, w których jeszcze nie chodziliśmy) kurtkę przeciwdeszczową, sweter lub bluzę, koszulę flanelową lub bawełnianą, długie spodnie.

2.       Zabieramy ze sobą plecak (może być szkolny), dokumenty np. legitymację lub pieniądze wkładamy do foliowego worka by zabezpieczyć przed zamoknięciem.

3.       Warto wziąć ze sobą plastry.

4.       Zabieramy przybory do mycia (mydło, ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień), buty na zmianę (mogą być tenisówki).