w 5. rocznicĘ beatyfikacji Marii Luizy Merkert
5. rocznicę beatyfikacji błogosławionej Marii Luizy Merkert otwierało sympozjum naukowe. Na początku uroczystości, zgromadzonych gości, powitała p. Burmistrz - Jolanta Barska oraz... nasi uczniowie - Agnieszka Malczyk (V b) i Jakub Szpitalny (V b).
Agnieszka i Jakub (zbieżność imion nieprzypadkowa!) również pięć lat temu brali udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją.
Dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte przez dorosłe gremium. A oto słowa powitania, które zostały przez nich wygłoszone:
- Mam na imię Agnieszka
- A ja mam na imię Jakub
- To my pięć lat temu witaliśmy Szanownych Gości przybyłych na beatyfikację Marii Luizy Merkert i kierowaliśmy do nich słowa od najmłodszego pokolenia nysan.
- Dziś po pięciu latach również pragniemy Państwa gorąco powitać na uroczystości poświęconej błogosławionej Marii Luizie Merkert i dziełu jej życia.
- Podczas dzisiejszego spotkania padnie wiele mądrych słów poświęconych tej niezwykłej postaci i Jej działalności na rzecz ludzi, zwłaszcza tych pokrzywdzonych przez los.
- My zaś pragniemy podkreślić, że błogosławiona Maria Luiza Merkert jest nadal wzorem do naśladowania nawet przez dzieci w naszym wieku, choć od jej urodzin niebawem - 21 września 2017 roku minie 200 lat.
- Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie, w której m. in. wychowuje się nas w poszanowaniu idei wolontariatu i pracy charytatywnej na rzecz nyskiego środowiska.
- A wielu naszych kolegów otrzymuje pomoc od sióstr Elżbietanek, które podjęły dzieło "Śląskiej Samarytanki".
- Życzymy Państwu, naszym Drogim Gościom, niezapomnianych, pełnych wzruszeń i refleksji chwil pobytu w naszym mieście, które ojciec Henryk Kałuża porównał do gniazda skowronka "schowanego w kotlinie zielonych pól i łąk".
Agnieszka i Jakub powitali zgromadzonych gości
Dopóki ktoś żyje
wówczas się wydaje
że to co czyni
nie jest niczym wielkim
zwyczajne i proste
normalne życie
Dopiero kiedy pewnego dnia
ktoś odejdzie niepostrzeżenie
wówczas ukazuje swoje oblicze
dzieło człowieka
którego Boża łaska
przeszyła swoim grotem miłości
i uczyniła narzędziem
zbawiennego dobra