WIZYTA RZECZNIKA PRAW DZIECKA, MINISTRA MARKA MICHALAKA

20. kwietnia 2012 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Nysie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – Ministra Rzeczypospolitej p. Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka oraz Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Pan Michalak kontaktuje się z nami od kilku lat, odkąd zostaliśmy szkołą noszącą imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Tym  razem spotkaliśmy się w szczególnym czasie, bo 16. września 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął uchwałę ustanawiając  rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił właśnie Rzecznik Praw Dziecka – p. Marek Michalak.

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci J. Korczaka i 100. rocznicę założenia przez niego Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie. Jest to zatem doskonała okazja, by o tym wybitnym Polaku i jego dziedzictwie przypomnieć całemu światu.

P. Marek Michalak przyjechał do Nysy na zaproszenie p. Marii Wiercigroch – dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka, która zainicjowała w naszym mieście obchody Roku Korczakowskiego.

Rzecznik Praw Dziecka przed oficjalnymi uroczystościami spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, co było dla całej szkolnej społeczności zaszczytem i wyróżnieniem.  Odpowiadał na pytania dzieci dotyczące codziennej pracy Rzecznika, a także sylwetki Janusza Korczaka , który całe życie i całą działalność poświęcił ochronie godności Małego Człowieka.

P. Markowi Michalakowi  towarzyszyła poseł RP z okręgu opolskiego Janina Okrągły.

Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania Szkolna Kapituła wręczyła panu ministrowi oraz pani poseł Medal Uśmiechu z podziękowaniami za to, że ich codziennej pracy przyświecają  ponadczasowe myśli korczakowskie.

Osobowość p. Rzecznika i jego dobra komunikacja z dziećmi sprawiła, że, jak zwykle, było to forum wymiany myśli pełne serdeczności, sympatii i szacunku dla bardzo młodego słuchacza – tak, jak przystało na spadkobiercę Starego Doktora.

Po spotkaniu w SP nr 1 Rzecznik udał się do Nyskiego Domu Kultury, gdzie oczekiwała go społeczność SP nr 3 i zaproszeni goście.