OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dzisiaj po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka; jest to również 25. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.

Sejm ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka na wniosek rzecznika praw dziecka Marka Michalaka.

- To kolejny dzień, podczas którego zwracamy uwagę na dzieci, w tym wypadku w kontekście praw im przysługujących. Bardzo ważny temat. Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że są podmiotami, że prawa ich są ważne, muszą je znać i one muszą być przestrzegane - powiedział Michalak.

Jego zdaniem ten dzień trzeba mocno akcentować - nie tylko mówiąc o prawach dzieci, bo te wielu ludzi jest w stanie bez problemu wymienić, ale też tłumacząc, co one oznaczają i co się z nimi wiąże.

Podkreślił, że praw dzieci nie powinno się wiązać z obowiązkami; mówiąc o obowiązkach w kontekście praw dzieci należy zwracać uwagę na te obowiązki, które dotyczą nas - świata dorosłych. - Młodym ludziom musimy mówić o prawach i odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Bo każdy człowiek ma prawa. Młodzi muszą wzrastać w przekonaniu, że nie są bezludnymi wyspami, gdzieś osadzonymi, ale obok nich są inne dzieci, inna młodzież, inni dorośli - rodzice, nauczyciele - zaznaczył rzecznik.

- Ja bym chciał, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka - mówił wcześniej Michalak.

Zobacz też informację na stronie RPD .

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne wydarzenie. O godzinie 11:45 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyszli na szkolne boisko ustawiając się we wspólnym kręgu. Każdy uczeń trzymał w ręku przygotowane wcześniej SERCE z zapisanym swoim marzeniem. Przewodniczący klas IV - VI ustawili się w środku kręgu trzymając wycięte litery, które złożyły się na napis: ZNAMY SWOJE PRAWA. Przy wejściu do budynku szkoły uczniowie umieścili swoje serca w specjalnym koszyku, a następnie serca powędrowały na szkolną gazetkę.

Zobacz więcej zdjęć.