Przypadający na 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to oficjalne święto uchwalone 7 listopada 2014 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle należy mówić, że dzieci mają swoje prawa oraz przypominać, że są one niezbywalne i trzeba ich zawsze przestrzegać.

20 listopada nie został wybrany przypadkiem – tego dnia w 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka – najważniejszy dokument określający prawa dziecka, do dzisiaj nazywany Światową Konstytucja Praw dziecka.  Co warto podkreślić – inicjatorem i współtwórcą tego dokumentu była Polska.

W ubiegłym roku pierwszą stolicą obchodów tego święta była Świdnica. W tym roku w konkursie przeprowadzonym przez Rzecznika Praw Dziecka gospodarzem tegorocznych obchodów został Brzeg na Opolszczyźnie . I właśnie Brzeg stanie się stolicą praw dziecka nie na jeden dzień, ale na ponad tydzień. Program obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw dziecka jest bardzo bogaty. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka  weźmie udział w uroczystej gali podsumowującej obchody tego święta.

Zobacz też informację na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie naszej szkoły (21 XI) mieli okazję wysłuchać przez radiowęzeł audycji przygotowanej przez Rzeczników Praw Ucznia w SP1- panią Ewę Witkowską i Mikołaja Szyrę. Uczniowie klasy 6a odczytali dwa opowiadania, poruszające problem przestrzegania praw dziecka. Właśnie tych tekstów dotyczył konkurs dla wszystkich dzieci: ich zadanie polegało na odgadnięciu, o których praw mowa w opowiadaniach. Poprawnych odpowiedzi było wiele, a wśród nich Mikołaj wylosował nazwiska sześciu zwycięzców, nagrodzonych drobnymi upominkami. Są to: Tola Tazbir z IIc, Nadia Wójtowicz z IIIc, Anastazja Dłużeń z IIId, Marta Thron z Vb, Marysia Grudzień z Vc i Marta Tokarczyk Vc. Ponadto uczniowie klas I-VI otrzymali kieszonkowe wydania Konwencji o Prawach Dziecka lub zakładki.