Z WIZYTĄ U RZECZNIKA PRAW DZIECKA, MINISTRA MARKA MICHALAKA

Na osobiste zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Marka Michalaka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie p. Bożena Węglarz oraz wicedyrektor p. Jolanta Gawlik-Kutowska  5. maja 2011 r. udały się do Warszawy na konferencję pt. ,,O godność dziecka z niepełonosprawnością”.

Tego dnia w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Polacy obchodzą podwójne święto, bowiem 5 maja ustanowiono także Dniem Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Honorowymi gośćmi konferencji były: Jej Królewska Mość Sylwia, Królowa Szwecji oraz Pani Anna Komorowska Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnicy spotkania byli gośćmi Pani Prezydentowej, gdyż spotkanie odbyło się w Belwederze. Wśród zaproszonych gości byli: Minister Infrastruktury Szwecji  Pani Catharine Elmsäter-Svärd; Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda; Podsekretarza Stanu ds. Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka; Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand; Posłowie na Sejm RP: Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomir Piechota i Marek Plura oraz Wiceprezydent m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Podczas spotkania eksperci z Polski i Królestwa Szwecji  omawiali  sytuację dziecka z niepełnosprawnością i oferowaną mu pomoc w ramach systemów obowiązujących w obu państwach.

Rzecznik Praw Dziecka, Minister Marek Michalak w swoim wystąpieniu podkreślił ,że: ,,Dyskryminacja dzieci, to nie to samo co dyskryminacja dorosłych .Dyskryminacja dzieci ma cechy szczególne. Jest to zabieranie szans rozwojowych najmłodszym. Jest to działanie społecznie naganne, jest to wreszcie dziecięca krzywda. O tej krzywdzie mam obowiązek mówić, przypominać, wołać jako Rzecznik Praw Dziecka w Polsce, jako pedagog, jako wychowawca i rodzic. Obliguje mnie do tego mój Urząd, ale także historia i europejskie dziedzictwo pedagogiczne, które zostawili nam wielcy obrońcy i rzecznicy praw dziecka - Ellen Key znana szwedzka pedagog, pisarka, publicystka, feministka i... Janusz Korczak - równie znany, działający w  Polsce, lekarz, pisarz, wychowawca. Łączy ich przede wszystkim uznanie praw dziecka do wolności, godności, niezależności, do rozwoju. Trudno byłoby dzisiaj mówić o prawach dziecka bez odwołania do tych wielkich europejskich postaci i ich fundamentalnych traktatów pedagogicznych tłumaczonych na wiele języków świata. I Ellen Key, i Janusz Korczak już ponad sto lat temu wierzyli, zapowiadali, że wychowanie dzieci może zmienić oblicze świata, że dobre, mądre wychowanie rodzinne i dobra szkoła szanująca naturę i prawa dziecka  mogą przynieść w XX wieku tryumf dobra nad złem.”

Uczestnicy konferencji z prawdziwą przyjemnością wysłuchali i zobaczyli występ Dziecięcego Zespołu Inscenizacji Tanecznej ,, Uśmiech” z Kielc.

Na koniec Bożena Węglarz i Jolanta Gawlik-Kutowska przekazały Rzecznikowi Praw Dziecka pozdrowienia od całej społeczności szkolnej oraz upominki dla gości honorowych konferencji - albumy i foldery o Nysie, przekazane w imieniu Burmistrz Nysy, pani Jolanty Barskiej. Minister Marek Michalak dziękując dyrektorkom za przybycie , przekazał słoneczne pozdrowienia uczniom i nauczycielom SP 1 w Nysie oraz wyrazy sympatii i życzliwości Pani Burmistrz oraz wszystkim mieszkańcom naszego miasta.