Natalia Bentka i Maciej Ryszewski z SP1 w Nysie zwyciężają w 44. Crossie Mysłowickim

W niedzielę, 28 lutego 2016 grupa dzieci i młodzieży z klubu MUKS “Gim2” szkolona w ramach programu Lekkoatletyka Dla Każdego wzięła udział w 44. Crossie Mysłowickim. Nasi młodzi lekkoatleci spisali się znakomicie, zwyciężając w biegach dziewcząt i chłopców. W biegach młodzikowskich nasi reprezentanci wywalczyli dwa czwarte miejsca. W biegu dziewcząt na dystansie 1000 metrów wygrała Natalia Bentka, wśród chłopców zwyciężył Maciej Ryszewski, czwarte miejsca zajęli: Nina Barcik w biegu młodziczek na dystansie 1000 metrów oraz Szymon Rębisz w biegu na 2000 metrów. Gratulujemy!
Ze sportowym pozdrowieniem:
Jacek Ryszewski i Tomasz Kołodziej
Dziękujemy rodzicom: Paniom Rydlewskiej i Tarnowskiej za wsparcie i pomoc na zawodach.

Wyniki naszych reprezentantów:

I miejsce - Maciej Ryszewski

IV miejsce - Nina Barcik

IV miejsce - Szymon Rębisz

W ostatnią niedzielę lutego br., na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR i Lechii 06 - przy ulicy Promenada, przeprowadzono tradycyjne, zimowe biegi przełajowe, od kilkunastu lat znane nie tyko na Śląsku, lecz w całym kraju, jako Mysłowicki Cross. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japonii została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani - i odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą - biegacze jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.
Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.
I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) - odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 36 lat, biegi przełajowe rozsławiają Mysłowice. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty czwarty ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią. Również jak rok i dwa lata temu, patronat honorowy nad mysłowickim crossem objął prezydent naszego miasta – Edward Lasok.
Czołowe „szóstki” każdego biegu, były wyróżnione dyplomami i otrzymały pamiątkowe koszulki crossu oraz nagrody rzeczowe.
Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach 12 marca br. (tym razem będzie to sobota) oraz przed Mistrzostwami Międzywojewódzkimi (te z kolei będą miały miejsce w Rudzie Śląskiej 2 kwietnia 2016 r.).
( Tekst za stroną internetową - http://www.mosir.myslowice.pl/lekka-atletyka/aktualnosci/pokaz/941)