NIECODZIENNA AKCJA EKOLOGICZNA …

22. kwietnia 2016r. uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie wzięli udział w niecodziennej akcji – sprzątaniu nadbrzeża rzeki Nysy Kłodzkiej w związku z Międzynarodowym Świętem Ziemi.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia były Firmy, które w naszym mieście realizują projekt pn. ,,Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego –etap I” – tj. Główny Inwestor Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Jednostka Realizująca Projekt Nysa, oraz Generalny Wykonawca Robót – PORR Polska Infrastructure S.A. Warszawa , przy udziale Miasta i Gminy Nysa, Straży Miejskiej w Nysie i Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

Do akcji uczniowie przygotowywali się wcześniej w szkole,  rozmawiając  na lekcjach o  konieczności  ochrony środowiska naturalnego człowieka, o osobliwościach ekosystemów jakimi są rzeka i jezioro.  Wicedyrektor  szkoły  p. Grażyna Hałajewska przygotowała prelekcję oraz prezentację na temat ,, Jak ludzie chronią się przed powodziami?”

W dniu akcji na placu byłej FSD spotkaliśmy się z przedstawicielami RZGW we Wrocławiu i  PORR , którzy podczas krótkiej prezentacji multimedialnej opowiedzieli uczniom o inwestycjach, które realizują w Nysie tj. o przebudowie i udrożnieniu przeciwpowodziowym rzeki Nysy Kłodzkiej , o budowie i modernizacji niezbędnych obiektów na rzece i jeziorze – m,in.  jazów i przepławki dla ryb. Przedstawiciel  PZW w Opolu opowiedział uczniom o gatunkach ryb żyjących w Jeziorze Nyskim i rzece Nysie Kłodzkiej, a inspektor BHP przypomniał o zasadach jakie powinny obowiązywać podczas sprzątania brzegów rzeki.

Każdy z uczestników akcji otrzymał od Firmy PORR zestaw małego ekologa: czapeczkę i kamizelkę odblaskową , rękawice i worki na śmieci, co przyjęte zostało przez dzieci z ogromną radością.

Po wspólnych zdjęciach i nagraniach z drona udaliśmy się na wyznaczone rejony  sprzątania, wspierani ochroną Pracowników PORR oraz funkcjonariuszy straży miejskiej.

Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do walki ze śmieciami, nawet w pewnym momencie trzeba było dowieźć dodatkowe worki.  Nad rzeką pojawiły się tabliczki z napisem:

Dużą atrakcją dla dzieci podczas trwania akcji było zwiedzanie jazu nr I / tzw. tamy wojskowej/ i jazu nr II / elektrowni przy moście Bema/. Nasi uczniowie, oprowadzani przez Pracowników PORR, jako pierwsi mieszkańcy miasta mieli okazję wejść na teren hydrobudowy i poznać tajniki tych szczególnych inwestycji.

Na koniec akcji ponownie spotkaliśmy się  na placu byłej FSD . Po słodkim poczęstunku i krótkim odpoczynku odbył się quiz sprawdzający wiedzę uczniów związaną z inwestycjami prowadzonymi na rzece Nysie Kłodzkiej, Jeziorze Nyskim oraz z działaniami człowieka związanymi z zapobieganiem powodziom . Udzielenie poprawnej odpowiedzi było nagradzane bardzo atrakcyjnymi upominkami sponsorowanymi przez Firmę PORR.

Ale najbardziej sympatycznym zaskoczeniem dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji było przekazanie szkole przez Dyrektora Projektu ds. Technicznych Firmy PORR p. Henryka Wolffa kamery  Panasonic- w nagrodę za zaangażowanie dzieci w akcję i solidne wysprzątanie wyznaczonych im terenów nad brzegiem rzeki.

Przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu p. Marcin Pawełczyk  działając w imieniu Dyrektora RZWG przekazał na ręce dyrektorki szkoły cyfrowy aparat fotograficzny FUJIFILM oraz mnóstwo materiałów promocyjnych Firmy – jak podkreślił- w dowód uznania za włożony wysiłek oraz postawę obywatelską młodzieży w akcji uprzątnięcia nabrzeża Nysy Kłodzkiej.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły jednogłośnie stwierdzili, że w tak dobrze przygotowanej i przeprowadzonej akcji , której towarzyszyło tak wiele atrakcji i dzięki której uczniowie i placówka otrzymała tak wiele nagród, moglibyśmy uczestniczyć przynajmniej raz na miesiąc!!!

Organizatorom akcji sprzątania nadbrzeża Nysy Kłodzkiej – terenu objętego przedsięwzięciem :

,, Przebudowa i udrożnienie przeciwpowodziowe rzeki Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic wraz z istniejącymi budowlami  i  Darczyńcom  serdecznie dziękujemy!

Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2016

Film z akcji sprzątania brzegów Nysy Kłodzkiej