Klasy IV b i IV f zdobywają kłodzką twierdzę

27.09. 2017

Francuski poeta Charles Baudelaire twierdził, iż „Prawdziwi podróżnicy to tylko ci, którzy wyruszają, aby wyruszyć”. W Światowym Dniu Turysty czwartoklasiści z oddziałów klasowych b i f wraz z paniami wychowawczyniami –  p. Anną Andruszkiewicz, p. Ewą Kardelą-Dyrką i panią z historii Anną Palczewską wyruszyli, aby zdobywać Twierdzę Kłodzko. Pod kuratelą przewodnika mieli okazję poznać zagadnienie wojen napoleońskich, dowiedzieć się jak wyglądała ówczesna broń, poznać warunki mieszkaniowe żołnierzy i zasady panujące w koszarach. Odwiedzono także punkt widokowy skąd podziwiano spowitą mgłą panoramę Kłodzka. Kolejnym elementem programu było odwiedzenie miejsc, gdzie powstały kadry do 18 i 20 odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”. Lęk a zarazem ekscytację wywołały podziemne, wąskie korytarze, które w pewnej części przybrały postać tunelu o wysokości maksymalnej 1 metra, pokonywanego przez zdobywców twierdzy „na czworaka”.  Po przejściu trasy turystycznej w autobusie na uczniów czekała niespodzianka w postaci emisji filmu pt. „Niezwykłe życie Timothy'ego Greena”.   Wszyscy z uśmiechem i bagażem wspomnień wrócili do szkolnej codzienności.

Anna    Palczewska

Zdobywamy twierdzę

W trasie

W bunkrze