LISTOPADOWE ŚWIĘTO


W tym roku uroczyście obchodziliśmy 90. rocznicę Odzyskania Niepodległości 11. listopada 1918 roku.


Włączyliśmy się aktywnie do imprez gminnych:

Pani dyr. Bożena Węglarz i pan Leszek Węglarz opiekowali się uczniami z klasy VI "c", składającymi symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem "Patriotom - polskim". Poczet sztandarowy pod opieką p. Katarzyny Leśniak również godnie reprezentował szkołę.

 Przedstawiciele klasy 6c: Joasia, Radek i Karolina

Poczet sztandarowy: Kamila, Filip i Dorota

Po południu przedstawiciele klasy I "c" wraz z panią Beatą Kuczmą brali udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę NDK - poświęconej nyskiej pisarce - Wandzie Pawlik.


13. listopada nauczyciele historii (p. J. Gawlik-Kutowska, p. M. Szlempo oraz p. A. Lis - dyrygent szkolnego chóru), chór i aktorzy z klasy VI "d" zaprosili klasy 0 - VI na spektakl "11. Listopada inaczej". Mamy nadzieję, że była to interesująca lekcja historii i przyczynek do świętowania, przeżywania radości ze świadomości życia w Niepodległej Państwie oraz do wspólnego śpiewania niepodległościowych pieśni patriotycznych.

Joasia i Karolina z 6c, Karolina i Karolina z 6d

Nikola z 6c, Alan i Ada z 6d

   

Ola, Krzysiek i Bartek z 6d Chór szkolny - jak zwykle wspaniale wykonał pieśni patriotyczne

Więcej zdjęć z tych wydarzeń możesz zobaczyć tutaj.


WYCIECZKA DO ŁAMBINOWIC

W piątek - 10. października 2008 r. uczniowie klas szóstych wyjechali wraz z opiekunami do Obozu Jeńców Wojennych do Łambinowic. Była to wycieczka edukacyjna, której treścią było poznawanie skomplikowanej historii tego miejsca, w którym przyszło nam żyć. Łambinowice - Lamsdorf - to teraz Muzeum, ale w przeszłości - miejsce, gdzie pozostało na zawsze wielu żołnierzy i wielu więźniów. Spoczywają tu ofiary różnych konfliktów: wojny francusko-pruskiej 1870-79, I wojny światowej (1914-1918), II wojny światowej (1939-1945), powstańcy warszawscy z 1944 r., a w końcu ofiary pracy przymusowej z lat 1946-47 - Niemcy, którzy oczekiwali na przesiedlenie.

Ekspozycja wzbogaciła się także o tematykę katyńską.

Po wizycie w Muzeum pojechaliśmy w teren na cmentarze: z I i II wojny światowej, zobaczyliśmy baraki, w których przebywali powstańcy warszawscy. Złożyliśmy także wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów.

Piękną oprawę tego jesiennego dnia stanowiła jesienna, nieco melancholijna pogoda.