Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Od zerówkowicza po szóstoklasistę, każdy z naszej społeczności szkolnej wie jakie święto jest obchodzone co roku 3 maja. W związku z nim placówka została przystrojona biało-czerwonymi flagami – zarówno powiewającymi na wietrze jak i wykonanymi z papieru, które ozdobiły okna.

Na pierwszym piętrze oglądać można historyczną gazetkę tematyczną zawierającą  najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń z roku 1791, kiedy to „rodziła się” pierwsza w Europie a zarazem druga w świecie Konstytucja 3 maja.

W przededniu rocznicy (choć za oknami zamiast wiosennego słońca zaskoczył nas padający śnieg) w piątek 28 kwietnia - odbył się szkolny konkurs „Co wiesz o konstytucji 3 maja”, w którym uczestnicy zmierzyli się m.in. z podchwytliwymi pytaniami testowymi, krzyżówką oraz rozpoznaniem pieśni patriotycznej czy treści obrazu Jana Matejki. Najlepsi okazali się:

1.                  Mikołaj Madejczyk z kl. VI b (40 na 49 pkt)

2.                  Grzegorz Rychlicki z kl. VI b (32 na 49 pkt)

3.                  Weronika Obrzud  z kl. VI c (25 na 49 pkt)

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, pochwały i cząstkowe oceny celujące z historii. Gratulujemy odwagi uczestnictwa a także wiedzy.

Uczestniczyliśmy również w gminnych obchodach uroczystości. Poczet sztandarowy wraz z opiekunami oraz delegacją uczniów z naszej szkoły wzięli udział w środę 3 maja w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki, a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem „Patriotom Polskim”.

Warto wspomnieć, że i wychowawcy klas młodszych dumnie tłumaczyli swoim uczniom co to za  radosne majowe święto. Ponadto usłyszeć można było krótką audycję nadaną przez szkolny radiowęzeł o tematyce Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W piątek, 5 maja odbyły się apele przygotowane przez uzdolnionych artystycznie uczniów pod kierunkiem pani wicedyrektor Jolanty Gawlik-Kutowskiej.

Anna Palczewska