Dzień historycznej zadumy siódmoklasistów w Łambinowicach

20.10.2017 r.

Starożytny chiński filozof Konfucjusz twierdził: „Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam...”.  W myśl tych słów, w piątek, 20.10 uczniowie wszystkich klas siódmych pod dydaktyczną opieką: p. Jolanty Gawlik-Kutowskiej, Anny Lis, Katarzyny Ryszewskiej, Beaty Trzaski, Jacka Niedziewicza i Anny Palczewskiej uczestniczyli w żywej lekcji historii. Po przyjeździe do siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu skrupulatnie wykonywali notatki z oglądanego filmu oraz krótkiej prelekcji wyjaśniającej m.in. pojęcia jeńca wojennego, założeń konwencji genewskiej, stalagu i oflagu oraz okoliczności powstania obozu jenieckiego w Łambinowicach (gdzie do końca II wojny światowej obowiązywała nazwa Lamsdorf). Następnie zwiedzono sale muzealne gdzie uczestnicy zobaczyli eksponaty będące pamiątkami pozostałymi po jeńcach (nieśmiertelniki, zdjęcia, papierowe dokumenty, wykonywaną w obozie biżuterię, elementy ubioru...), była również możliwość skorzystania ze źródeł multimedialnych – interaktywnych programów i nagrań.

Dokumenty jenieckie Eksponaty

Nieprzewidzianą atrakcję stanowiła wizyta rumuńskiego przedstawiciela dyplomatycznego, który zaskoczył wszystkich wcześniejszą godziną przyjazdu, wydarzenie to stanowiło okazję do zobaczenia jak wyglądają procedury ochrony ważnych osób oraz umundurowanie żandarmerii wojskowej.

Kolejnym punktem programowym było odwiedzenie głównego cmentarza z okresu wojny francusko-pruskiej i I wojny światowej, na którym spoczywają ofiary ówczesnych działań. W kwaterach pochowano obywateli narodowości m.in. rumuńskiej, francuskiej, serbskiej, rosyjskiej, brytyjskiej, Żydów. W jesiennych okolicznościach przyrody grupa przemieściła się na teren ruin i pozostałości po jednym ze stalagów. We wnętrzu baraku przedstawiono historię  życia codziennego jeńców, wygląd pryczy oraz symboliczny drut kolczasty oddzielający żeńską część obozu od męskiej. Przed pomnikiem upamiętniającym powstańców warszawskich, którzy trafili do Lamsdorf zapalono znicze i uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Zapalenie zniczy Przed cmentarzem

Minuta ciszy ... Przed Pomnikiem Martyrologii

Przed powrotem do szkoły Siódmoklasiści złożyli jeszcze wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych i oddali hołd w najbardziej charakterystycznym miejscu Pamięci Narodowej, zbiorowej, bezimiennej mogile poległych z wycieńczenia, ciężkiej pracy, chorób i niedożywienia.

W trakcie wizyty na terenach poobozowych zostało wypowiedzianych wiele refleksyjnych, dojrzałych myśli młodego pokolenia. W tym ciche marzenie o stałości trwania pokoju.

Anna Palczewska