UCZESTNICTWO W PROJEKCIE „KROKUS” - PAMIĘĆ DZIECI HOLOKAUSTU

11.01. 2018

„Człowiek zawsze nosi z sobą całą swą historię, a także historię ludzkości”  Carl Gustaw Jung

Kierując się przekonaniem, że pamięć historyczna jest ważnym elementem tożsamości historycy z naszej Szkoły wraz z chętnymi uczniami przystąpili do Międzynarodowego Projektu „Krokus”, którego głównym inicjatorem jest irlandzka grupa Holocaust Education Trust Ireland a polskim koordynatorem Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Żółty krokus przypominać ma o gwieździe w tym właśnie kolorze, którą Żydzi mieli obowiązek przypinać do ubioru jako znak rozpoznawczy w państwach, które znajdowały się pod rządami nazistów.

W ramach realizacji założeń projektowych i pamiętając, iż 27.01 obchodzony będzie w Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbyły się w sali historycznej krótkie wykłady przybliżające problematykę dramatu II wojny światowej, funkcjonowania getta oraz tragedii Holokaustu.

Kluczowym elementem akcji było zasadzenie przez uczniów w skrzynkach cebulek żółtych krokusów symbolizujących 1,5 mln dzieci pomordowanych przez nazistów. Teraz pozostaje oczekiwanie na zakwitnięcie owych kwiatów i „przypominanie” przez nie, że o przeszłości nie można zapominać, ale trzeba równocześnie dostrzegać przejawy piękna we współczesności i żywić nadzieje na spokojną przyszłość.

Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można na stronach:

www.hetireland.org/programmes/crocus-project/

Anna Palczewska

Materiały informacyjne na tablicy Napełniamy skrzynki ziemią

Oglądamy materiały informacyjne Sadzenie

Uczestnicy W trakcie sadzenia cebulek