"NIGDY WIĘCEJ WOJNY!" - DELEGACJA PATRIOTYCZNA PRZED POMNIKIEM

4.09.2019

Budowanie świata bez wojen i pamięć o poległych w walce o pokój stanowią ważny element wychowania młodego pokolenia. Od ataku na Wieluń i Westerplatte minęło pierwszego września 80 lat. W naszej placówce, silnie zakorzenione są idee patriotyczne. W związku z tym, podobnie jak w latach ubiegłych, delegacja w składzie: poczet sztandarowy i kwiatowy w towarzystwie klasy 6b pod opieką nauczycieli Anny Palczewskiej i Klaudyny Franczak uczestniczyła w Gminnych Obchodach Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana Walk o Wolność Rzeczpospolitej. Była to dla uczniów wzruszająca lekcja historii, mieli okazję spotkania z leciwymi świadkami historii oraz do złożenia w trakcie minuty ciszy, hołdu tym, dla których Ojczyzna była wartością nadrzędną, dla niej oddali bowiem to co najcenniejsze - życie. W trakcie uroczystości odśpiewano "Mazurek Dąbrowskiego", jak rownież "Rotę". W części artystycznej młodzież z Nyskiego Studia Piosenki zaprezentowała współczesny repertuar tematyczny, a w kolejnej- przemówili oficjele, następnie wręczono medale i odznaczenia kombatantom oraz złożono kwiaty przed Pomnikiem "Patriotom Polskim". Po zakończeniu obchodów uczniowie chętnie dzielili się historiami rodzinnymi dotyczącymi okresu wojennego a także przedstawili własne refleksje.

Anna Palczewska

Zdjęcia: Klaudyna Franczak