COROCZNA WIZYTA W ŁAMBINOWICACH

4.10.2019


  Według pisarki, Cecilii Ahern „Zapominanie to część procesu znikania”. Kierując się motywami  historycznymi corocznie staramy się z najstarszą młodzieżą pamiętać o odwiedzeniu Centralnego  Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz z otaczającymi je miejscami pamięci. Również w tym roku, w przededniu 72. rocznicy przybycia na teren Stalagu 344 Lamstdorf  powstańców warszawskich odwiedziliśmy tę znajdującą się niecałe 20 km od Nysy miejscowość.

  Ósmoklasiści pod przewodnictwem nauczycieli: Anny Palczewskiej, Anny Frankiewicz, Joanny Piotrowskiej oraz Klaudyny Franczak obejrzeli film „Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci”, w którym przedstawiono informacje o obozie oraz rozmowy ze świadkami historii. 

  Następnie przystąpili do zwiedzenia obiektu muzealnego, gdzie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z okresu I i II wojny światowej, zobaczyć jak wyglądało życie obozowe, kim byli strażnicy a kim jeńcy,  zapoznać się ze źródłami historycznymi tj. mundury, zdjęcia, nieśmiertelniki, prycze czy makiety obozu, ale przede wszystkim mogli wysłuchać wykładów pracowników naukowych muzeum.

  Po części teoretycznej nadszedł czas na praktyczną. Uczniowie odwiedzili Stary Cmentarz Jeniecki z II połowy XIX wieku, na którym spoczywają m.in. ofiary wojny francusko-pruskiej, jeńcy z okresu I wojny światowej oraz w późniejszym czasie żołnierze koalicji antyhitlerowskiej. W nekropolii znajduje się pomnik poległych przed którym uczestnicy wyjazdu zapalili znicze i uczcili pamięć poległych symboliczną minutą ciszy.

   Kolejny etap stanowiła wizyta na Cmentarzu Jeńców Radzieckich, gdzie w masowych grobach spoczywa blisko 40 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej (wśród nich także Polacy walczący w jej szeregach). Dla upamiętnienia wszystkich jeńców zmarłych w latach II wojny światowej w obozach Lamsdorf delegacja uczniowska złożyła wiązankę kwiatów przed symbolicznym Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.

   Po tym doniosłym wydarzeniu nastąpiło zwiedzenie pozostałości Stalagu (od niem. Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere), czyli obozu dla szeregowych i podoficerów, które zakończyło wizytę w miejscach pamięci.

  W martyrologicznym muzeum, na cmentarzach, przed bezimiennymi mogiłami, w ruinach, które zostały ze Stalagu i przed pomnikiem. Pamiętamy, przekazując wiedzę o przeszłości i jeńcach, którzy w Łambinowicach pozostali na zawsze. 

 

 

Anna Palczewska


Wyjazd do Łambinowic - klasy 8 - 4.10.2019