PRZED POMNIKIEM „PATRIOTOM POLSKIM” PAMIĘTAMY O SYBIRAKACH

19.09.2019

17 września 1939 roku miała miejsce agresja sowiecka na Polskę. Działania wojenne wiązały się z licznymi deportacjami na Syberię. W dniu 19.09 b.r. przed pomnikiem „Patriotom Polskim” odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 80. Rocznicę Agresji Sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka. Uczestniczyły w nich poczet sztandarowy i kwiatowy oraz klasa Vd nad ktorymi opiekę sprawowały: Anna Palczewska i Magdalena Stawik. Piątoklasiści odbyli lekcję patriotyzmu: w godnej postawie śpiewali poski hymn, wysłuchali przemówień władz miejskich oraz posłów na Sejm i przedstawicieli organizacji kombatanckich a także obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez ich starszych kolegów z Szkoły Podstawowej nr 3. Następnie delegacja z klas ósmych złożyła pod pomnikiem wieniec. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie mieli okazję porozmawiać ze świadkami historii pamiętającymi czas II wojny światowej oraz z bliska obejrzeć pomnik na nyskim Placu Kopernika poznając jego elementy (ziemie katyńska, szabla i krzyż) oraz symbolikę.

W kuluarach opiekunowie usłyszeli od kombatantów, że cieszą się, iż po latach również syberyjska historia jest przekazywana młodemu pokoleniu.

Anna Palczewska