O planowanym w czerwcu I Zlocie Szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałbrzychu dowiedzieliśmy się podczas przygotowań do nadania naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 1 w Nysie takiego właśnie imienia.
Pomysłodawczynią imprezy jest p. dyr. Elżbieta Szlędak z Państwowego Gimnazjum nr2 w Wałbrzychu im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.
3 czerwca 2005 r. spotkaliśmy się zatem w Wałbrzychu w gościnnej szkole. Nasza delegacja składała się z grupy nauczycieli oraz uczniów klas V-VI
I Zlot rozpoczął się częścią oficjalną, w której uczestniczyli Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu – p. Cezary Leżeński, Podkanclerz – p. Marek Michalak, członek Kapituły – p.Ewa Chrobak – Szota z Głuchołaz oraz władze Wałbrzycha.
Wśród zaproszonych szkół znalazły się delegacje Szkoły Podstawowej ze Skorogoszczy, Szkoły Podstawowej nr 8 ze Świdnicy, Szkoły Podstawowej nr 12 z Głogowa oraz my.
Część oficjalna połączona została z krótką prezentacją poszczególnych szkół oraz ich pocztów sztandarowych. Najpełniej zaprezentowali się gospodarze, a największe wrażenie wywarł na nas szkolny chór, który zaśpiewał m.in. pieśń szkolną autorstwa jednej z uczennic.
Po części oficjalnej oraz poczęstunku dla uczniów i nauczycieli ruszyliśmy w plener. Zostaliśmy zakwaterowani w urokliwym i bardzo gościnnym hotelu „Eden” w Kowalowej.
Zajęcia popołudniowe zorganizowane zostały w Sokołowsku. Ciągle odkrywamy jakieś urokliwe miejsca na mapie naszego kraju, a Sokołowsko to na pewno jedno z nich. Aż żal, że takie mało znane! Przed wojną było to miejsce, gdzie leczono chorych na gruźlicę. Sposobu opieki nad chorymi od Sokołowska uczyły się słynne kurorty w Davos i Zakopanem. Dzisiaj miłośnicy Sokołowska zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rozwoju Sokołowska planują przywrócić temu miejscu dawną świetność.
Wspólnym punktem zborczym stało się otoczenie hotelu „Leśne Źródło”. Tam organizatorzy zaproponowali naszym uczniom udział w różnych warsztatach, które mogli sobie dowolnie wybrać. A było w czym wybierać! Obok warsztatów teatralnych, pracowano w grupie plastycznej, tanecznej, muzycznej, ekologicznej, języka angielskiego.
W tym czasie zintegrowana już grupa nauczycieli udała się na zwiedzanie pobliskiej prawosławnej cerkiewki. Jest to również ewenement w skali kraju. Budowla pochodzi z 1905 roku i jeszcze niedawno była ruiną, a w tej chwili powróciła do dawnej świetności i pełnienia pierwotnej funkcji miejsca kultu prawosławnego.
Pod wieczór zapłonęło ognisko, a nasi także zintegrowani uczniowie prezentowali wyniki swojej pracy. Efekty były zadziwiające; spektakl w języku angielskim, rekwizyty teatralne, które ożywały i opowiadały swoją historię, tańce country, irlandzkie, wspólne śpiewy, ciekawe techniki plastyczne, barwniki naturalne etc. Rozstaliśmy się późno, pełni wrażeń.
Następnego dnia wyruszyliśmy w góry – w Sudety Wałbrzyskie do schroniska „Andrzejówka”. Plany organizacyjne pokrzyżowała pogoda. Miały być gry i zabawy terenowe, a skończyło się, z powodu deszczu, na wspólnym muzykowaniu i gotowaniu grochówki.
A potem jeszcze oficjalne pożegnanie, w trakcie którego p. dyr. Teresa Sordyl zaprosiła wszystkich na II Zlot Szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, w przyszłym roku w Góry Opawskie.
Po ciepłych słowach pożegnania i wymianie drobnych upominków, pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.
Jolanta Gawlik-Kutowska